Neandertálce mohla vyhubit změna magnetických pólů Země. Čeká nás stejný osud?

Před 42 000 lety mohla vzniknout živelná pohroma zvaná kataklyzma, která kromě neandertálců vyhubila i australskou megafaunu. Změnu magnetických pólů Země podle odborníků posílila i změna solární aktivity.

Vyhubení neandrtálců před tisíci lety

Portál The Guardian informuje o tom, že před 42 000 lety došlo k výraznému poklesu solární aktivity a společně s přepólováním magnetických pólů Země to mohlo způsobit vyhubení megafauny i neandertálců. Magnetické pole Země působí jako ochranný štít proti kosmickému záření. V době, kdy dochází k přepólování, je ale ochranná funkce magnetického pole výrazně oslabena.

Exkurze Laschamp

Geomagentická událost je známá pod názvem exkurze Laschamp a trvala více než 1 000 let. Během výzkumů se nepodařilo najít jasné důkazy pro to, že by událost ovlivnila život na Zemi. Nyní se ale vědci domnívají, že nízká solární aktivita společně s přepólováním mohli k výrazným změnám přispět. Podle studie publikované v časopise Science Mag si tehdejší obyvatelé Země mysleli, že nastal konec světa.

Foto: Shutterstock

Adamse jev

Období před 42 000 lety vědci pojmenovali jako Adamse jev podle autora Stopařova průvodce galaxii Douglase Adamse. Díky radiokarbonové analýze prstenců ze stromů kauri – damaroň jižní na Novém Zélandu, starších než 42 000 let, vědci vysledovali změny v atmosféře i ovlivňování života na Zemi vesmírným zářením.

Testování změny klimatu

Vědci poznatky porovnali s informacemi z analýz stromů, ledovců a jezer, které v průběhu let shromáždili výzkumníci celého světa. Vytvořili model a otestovali, jak by svět vypadal, kdyby se solární aktivita snížila a magnetické pole Země by zcela zmizelo. Událost tehdy mohla zapříčinit výrazné změny klimatu, elektrické bouře a barevnou záři. Podle vědců se značně zvětšila ledová pokrývka a ubyla megafauny.

Okrová barva jako ochrana

Červené otisky dlaní v jeskyních naznačují, že se neandrtálci červenou okrou chránili před ultrafialovým zářením. V jeskyních se ukrývali před nepříznivými podmínkami. Museli více bojovat o zdroje obživy, což mohlo vést z jejich vyhubení. Za posledních 170 let se magnetické pole Země oslabilo o 9 %. Možná dojde k podobné události, jako před tisíci lety. Změny a následky však podle vědců nebudou tak extrémní a zmizení magnetického pole se není třeba obávat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments