Neandrtálci byli vyspělejší, než se zdá. Již oni se plavili Středozemním mořem, potvrdil výzkum

Když se řekne člověk neandrtálský, představíme si tlupu lidí rozdělenou do několika skupin. Muži chodí na lov, ženy a starci zůstávají v jeskyni a udržují oheň. Společně se také věnují výrobě primitivních nástrojů, které jim usnadňují lov, čištění kůží a přípravu dřeva na oheň. Alespoň tuto představu jsme mohli mít do té doby, než vědci přišli na něco neuvěřitelného. Neandrtálci totiž podnikali něco, co šokovalo i samotné vědce.

Neuvěřitelné nálezy na řeckých ostrovech

Vše začalo nálezy kamenných nástrojů na řeckých ostrovech Kréta, Naxos, Kefalonia a Zakynthos. Jejich stáří bylo odhadnuto na 130 tisíc let a pazourky byly zcela jistě vyrobeny z místních kamenů. Což vyvrací teorii, že by byly k břehům ostrovů doplaveny mořem. Co to tedy znamená? Počátky mořeplavectví se pravděpodobně nedatují zpět do stejné doby jako počátky zemědělství a domestikace, nýbrž do doby již dávno předtím.

Nedochování lodí nic nevyvrací

I kdybychom vzali v úvahu fakt, že v době, kdy žili neandrtálci vypadal svět jinak, stejně museli naši dávní prapředci na ostrovy doplout. Přestože nebyly na ostrovech nalezeny žádné lodě, neznamená to, že neexistovaly. Pravděpodobně byly vyrobeny ze dřeva, tudíž by jejich dochování do dnešní doby bylo opravdu zázračné.

Foto: Shutterstock

První plavidla vznikala mnohem dříve, než jsme si mysleli

Toto zjištění vědců nám nabízí zcela nový pohled na člověka neandrtálského. Nejenom, že byl skvělým lovcem, sběračem i strážcem ohně, ale dokonce ho lákalo poznávat místa za obzorem, tudíž začala vznikat první plavidla.

Není už tedy aktuální představovat si neandrtálce sedící kolem ohně a lovící zvěř, nyní si k těmto představám přidejte ještě stavbu plavidel a plavení se po Středozemním moři v touze za poznáváním.

Foto: Shutterstock, zdroj: Phys, Newscientist

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments