Elegantní a vzdělanou Raisu Gorbačovovou Rusové nenáviděli. Jako vždy uvěřili pomluvám

Raisa Gorbačovová nebyla jen tak ledajaká manželka, které ke štěstí stačil sporák a vysavač v ruce. Byla to první dáma, jak se patří. Dokonce plnila i titulky sovětských listů Pravda. Proč ji ale Rusové tolik nenáviděli?

Už od dob vlády Stalina to ženy vysoce postavených mužů neměly v Rusku snadné

Úkolem manželek ruských prezidentů a diplomatů bylo zajistit teplo rodinného krbu, do záležitostí svých manželů se v žádném případě nevměšovaly, věnovaly se pouze své domácnosti. O Raise Gorbačovové se však dá říct, že je jakousi průkopnicí, která se rozhodně se svou rolí manželky v domácnosti smířit nechtěla.

Rusové ji nenáviděli, západ ji zbožňoval

Raisa svého manžela perfektně reprezentovala, dokonce s ním podnikala i zahraniční cesty, kde ohromovala svými znalostmi, smyslem pro módu a vedla kultivované dialogy s nejvyššími státníky. Raisa ze své vlastní vůle dokonce navštěvovala rodiny chudých rolníků a dělníků, zajímala se o zdravotnictví, zemědělství apod. Nejednou si od ní Gorbačov nechal poradit, Raisa byla jeho pravou rukou.

Foto: Commons wikimedia

Raisa čelila neustálým posměškům a pomluvám, ustála je s grácií

Gorbačov byl na svou ženu právem pyšný, ovšem v tehdejším Sovětském svazu to nikdy nedal najevo. Ruská společnost Raisu odsuzovala, nikdo neviděl, že je vzdělanou a velmi inteligentní ženou. Rusové ji měli pouze za tu, která utrácí peníze svého manžela za drahé módní kousky. Raisa se stala hned několikrát obětí pomluv, podle kterých se kupříkladu spustila s Brežněvem, aby se její muž mohl stát prezidentem.

Osud se s první dámou moc nepáral. Nejdříve přišla o ještě nenarozeného syna, postihla ji mozková příhoda a později onemocněla leukémií. Nemoc byla tak agresivní, že se Raisa nedočkala ani plánované operace, která ji měla dát naději na život. V 67 letech umírá noblesní a vzdělaná první dáma Sovětského svazu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, WashingtonPost

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments