Slavný obraz Leonarda odkrývá i dnes nová tajemství

Legendární malíř, ale také sochař či spisovatel, který v současnosti stále inspiruje mladé umělce. Ano, to je Leonardo da Vinci. Jeho díla známe všichni. Mohlo by se tedy zdát, že na nich už nic nového nelze vykoukat. Vždyť jsou již dokonale prozkoumány. Omyl! Vědci přeci jen objevili šokující nález.

Mezi nejznámější díla slavného italského umělce patří Mona Lisa, Poslední večeře či Dáma s hranostajem. Vědci si však tentokrát posvítili na jinou tvorbu – Madonu ve skalách. Po usilovném zkoumání a testování přišli na zlomový objev.  

Co dílo vyobrazuje?

Když se podíváte na Leonardův obraz Madona ve skalách, spatříte Pannu Marii s Ježíškem. Ihned vedle ní se nachází malý Jan Křtitel a anděl Uriel. Celý tento výjev je, jak již název napovídá, umístěn do skalnaté krajiny. Dílo je unikátní tím, že Leonardo namaloval obraz rovnou ve dvou verzích. Rozdíly mezi nimi jsou v malých, leč důležitých, detailech.

Jaký objev vědci našli?

V celém obrazu jsou skryté další kresby, které zosobňují zcela rozdílnou kompozici i motiv. Utajený nález zobrazuje Panu Marii objímající jednou rukou Ježíška a druhou ukazující na nemluvně Jana Křtitele. Nově lze pod Madonou vidět i kresbu malého Krista s anděly. Jejich vzhled se však výrazně liší od výjevu na původním obraze.

Zdroj: Twitter

Jak se na nález přišlo?

Díky moderním přistrojím a technikám dokážeme odkrýt i ta největší tajemství historie. Nález skrytých děl v originálních dílech Leonarda da Vinciho byl proveden rentgenovými technikami, díky kterým lze vidět i pod povrch obrazu. Vědci se také shodují, že svou roli při objevu skrytých uměleckých děj zahrála i správná konzervace a restaurování. Čím jsou údajně díla starší, stávají se křehčími, čímž odhalují svá schovaná tajemství.  

Nezapomínejme tedy, že díky vpřed pokračující vědě chráníme kulturní dědictví. Udržujeme ho v excelentní stavu, aby vydrželo i pro několik dalších generací.

Foto: Shutterstock, zdroj: CNNstyle, Artnet

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments