V zapadlé vesnici má být ukrytý nacistický poklad. Stále se však nenašel

Hledači pokladů jsou poháněni různými touhami – chtějí zbohatnout, objevit něco šokujícího anebo třeba jen prožít radost z dobrodružství a objevování. Když se roznese zpráva, že se někde možná ukrývá poklad, často se tam nahrnou hledači z širokého okolí. A když jde o nacistický poklad nedozírné hodnoty – přijdou hledači z celého světa.

Zničený klid v malebné obci

V Nizozemsku se nachází obec Ommeren, která by asi pro zahraniční turisty nebyla ničím zajímavá. Kdyby se nerozneslo, že právě zde se má ukrývat poklad, který zde schovali němečtí vojáci na konci druhé světové války.

Od chvíle, kdy se tato informace objevila ve veřejném prostoru, zaplavily ulice a okolí města Ommeren lidé s detektory kovu i běžným nářadím. Neváhají kopat dokonce ani na zahradách patřících místním obyvatelům, někteří místní se dokonce i bojí chodit spát, protože se jim stává, že jim na pozemky v noci pronikne cizí člověk s krumpáčem a lopatou v ruce.

Poklad, který stojí za to najít

Pravdou však je, že poklad, který se má v Ommerenu nacházet, je velmi lákavý. V Arnhemu byla během bojů v posledních měsících války zasažena zdejší banka. A němečtí vojáci, kteří byli toho času ještě ve městě, se tak dostali k nedozírným pokladům ukrytých ve zdejších trezorech – zlatu, stříbru či šperkům.

Člověka asi nepřekvapí, že vojáci rozhodně na nic nečekali, a nakradli si, co mohli. Poklad však potřebovali někam ukrýt, protože spojenecká ofenziva se nemilosrdně blížila a bylo jasné, že v Nizozemsku už se Němci příliš dlouho neudrží.

A tak dala skupina vojáků nakradené cennosti do beden od munice a zakopala je čtyřicet kilometrů od Arnhemu – v obci Ommeren.

Zdroj: Twitter

Proč se poklad nenašel?

Taková je alespoň verze, kterou vypověděl jeden z německých vojáků po válce, a také tomuto tvrzení odpovídá mapa, která se našla mezi dalšími historickými prameny z války. Přestože se mnoho historiků i vyšetřovatelů domnívá, že historka o pokladu může být smyšlená, nizozemská vláda ji nebrala na lehkou váhu a nechala v Ommerenu poklad hledat.

Nic se však nenašlo. A od té doby tam nic neobjevili ani místní obyvatelé či samozvaní hledači pokladů z celého světa.

Ukradl někdo poklad ještě za války? Vymysleli si němečtí vojáci celou historku? Dostal se do rukou někomu z místních, kdo prozíravě mlčel? Anebo ho snad odvezli spojenečtí vojáci osvobozující Nizozemsko?

Na všechny tyto otázky se odpovědi hledají jen těžko. Možné je i to, že tam poklad skutečně pořád někde je a čeká na své objevení.

Foto: Shutterstock, zdroj: BBC, NationaaAlarchief

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments