Pyramidy nejsou kompletní. Na vrcholu té Cheopsovy byla koule, nejdůležitější věc na celé stavbě

Když se díváte na monumentální egyptské pyramidy, možná máte neodbytný pocit, že na jejich vrcholku cosi chybí. Nejste sami – možnost, že na špičce pyramidy byla postavena nějaká další část, totiž zkoumají i vědci.

Špička, které něco chybí?

Teorií, co bylo na vrcholu pyramid existuje několik. Někteří vědci se domnívají, že pyramidy jsou přesně takové, jaké být mají, a nic jim nechybí.

Další teorie však tvrdí, že na vrcholu měl být například umístěn jehlan či desky z bílého vápence, které přitahovaly sluneční paprsky a pyramidu vizuálně rozjasňovaly. Mohla tak pozorovatele doslova oslňovat nebo působit třeba jako sídlo bohů. Slunce bylo pro Egypťany velmi důležité a hrálo v jejich náboženství i vnímání světa důležitou roli – je tedy možné, že se stavitelé pyramid pokoušeli symbolicky přivést slunce blíž k zemi.

Byla na vrcholu Cheopsovy pyramidy koule?

Španělský architekt Miguel Pérez-Sánchez vytvořil počítačový model, podle kterého mohla být na vrcholu Velké pyramidy umístěna obrovská koule. Podle výpočtů měla mít průměr 2,7 metrů.

Její účel dnes můžeme jen odhadovat. Podle některých teorií mohla symbolizovat Horovo oko – jeden z nejposvátnějších egyptských symbolů.

Lidé, kteří věří, že egyptská civilizace pocházela z jiné planety nebo byla vyspělejší, než se domníváme, by jistě velkou kopuli na vrcholu pyramidy přisuzovali potřebě komunikovat s vesmírem.

Zdroj: YouTube

Božská geometrie a astrologie

Starověké civilizace byly doslova posedlé geometrií, případně i astrologií – dokonce tak moc, že dnes mluvíme o posvátné geometrii. Významné stavby musely odpovídat důležitým geometrickým konstantám nebo třeba postavení hvězd. V případě egyptských pyramid to můžeme sledovat takřka na každém kamenu – ať už tedy bylo na vrcholu pyramidy umístěno cokoli, mělo to jistě velký symbolický význam.

Foto: Shutterstock, zdroj: ORDONews, anomalien

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments