Nečekaný zázrak v boji s covidem-19? Koktejl, který vyléčil prezidenta Trumpa, funguje jako pasivní vakcína

Když byl léčivý koktejl známý jako REGEN-COV podán před časem Donaldu Trumpovi poté, co se infikoval koronavirem, byla tomu věnována jen malá pozornost. Bylo sice zvláštní, že se Trump, který měl podle svých spolupracovníků náběh na vážný průběh nemoci, vyléčil tak rychle a opět se vrátil do předvolebního boje, ale skutečné důvody řešili jen odborníci.

Teď však americká společnost Regeneron Pharmaceuticals, která za lékem stojí, přinesla první závěry z klinických studií. A ty ve vědeckém světě způsobily doslova senzaci. Léčivý koktejl je natolik účinný, že by podle výrobce mohl být považován za cosi jako “pasivní vakcínu”. Po jeho podání totiž dobrovolníci vykazovali stoprocentní prevenci vůči příznakovému průběhu nemoci covid-19. Na výsledky upozornila agentura Reuters.

Cítím se skvěle. Cítím se přímo perfektně,” oznámil Trump přibližně týden poté, co mu byl proveden pozitivní test na koronavirus a kdy byl převezen do nemocnice. Zprvu z Bílého domu znělo, že tomu tak je pouze z preventivních důvodů, ale i Trumpův osobní lékař pak přiznal, že se nemoc u tehdejšího prezidenta USA nevyvíjela pozitivně a nějakou dobu mu musel být podáván i kyslík. V experimentální fázi mu byl podán právě i lék REGEN-COV. V té době byl jediným člověkem, který ho takto dostal, s výjimkou dobrovolníků účastnících se klinické studie. Ostatně, už v té době hlavní epidemiolog Anthony Fauci uvedl, že jde o velmi slibný lék.

REGEN-COV je v zásadě koktejlem protilátek, který tvoří kombinace dvou lidských protilátek, jež mají za úkol neutralizovat virus. Lék je určen pro podání pacientům, u kterých byla zjištěna infekce koronavirem a kteří jsou zatím bezpříznakoví nebo jen s lehkými příznaky, ale u nichž existuje riziko, že by nemoc mohla nabrat těžký průběh.

Lék byl mimo jiné testován tak, že byl podán lidem sdílejícím domácnost s covid pozitivním člověkem a kteří jsou z hlediska nákazy zároveň rizikoví, například kvůli své hmotnosti nebo zdravotnímu stavu. Ukázalo se, že virová nálož je u nich o 50 % nižší než u těch, kdo dostávali pouze placebo. V této skupině navíc infekčnost trvala pouhý týden, zatímco ve skupině s placebem to u čtyřiceti procent pacientů byly až tři týdny.

Například Německo už lék Regeneron zakoupilo, stejně jako další slibná léčiva postavená na bázi protilátek, a od příštího týdne by ho mělo začít podávat pacientům.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments