Nechme ještě pár týdnů zavřeno, jinak se vřítíme do průšvihu, říká Babišův poradce Prymula

V minulém týdnu se zdálo, že by se Česká republika mohla pomalu, ale jistě vracet do normálu a že by si lidé nakonec ještě přeci jen mohli užít předvánoční atmosféru a nákupy. Ministr zdravotnictví Jan Blatný jasně řekl, že od pondělí by mohl být protiepidemický systém (PES) přeřazen na třetí stupeň, což by znamenalo otevření obchodů a restaurací. Ty už se na to přitom začaly připravovat, aby dokázaly otevřít co nejdříve.

Počty by měly být jinde

Jenže v pátek zazněly důrazné hlasy o tom, že by se ještě rozvolňovat nemělo. Proti se postavila hlavní hygienička a slova o opatrnosti vyslovil také premiér Andrej Babiš. Ten už nechce zopakovat chybu s předčasným rozvolněním, které by mohlo přijít velice draho, obzvlášť když druhá vlna epidemie ještě není zažehnána. Radí mu přitom epidemiolog Roman Prymula, který se proti rozvolňování staví dlouhodobě.

Podle Prymuly je na otevření obchodů a restaurací příliš brzy. Počkal by ještě přinejmenším dva týdny, kdy by se mělo ukázat, zda epidemie skutečně brzdy očekávaným způsobem. V polovině prosince by se počet případů měl dostat pod tisícovku denně. “Tlaky jsou obrovské. Já bych ale uvítal, kdyby počty byly jinde. Kdybychom při nějakém větším rozvolňování byli pod tisícovkou případů denně, i tak by to bylo na hraně. Když to pustíme na pěti tisících, je logické, že kontakty opět stoupnou. Mobilita může vést k tomu, že se zase budeme řítit do průšvihu,” řekl Roman Prymula pro lidovky.cz.

Nemocnice se ještě neuvolnily

Bývalý ministr zdravotnictví sice chápe politické tlaky, ale upozorňuje na to, že pokud by se epidemie v tomto případě vymkla z rukou, bude opětovné brzdění daleko náročnější a bolestivější. Už tak se podařilo epidemie ubrzdit jen tak tak – nemocnice byly na kraji kolapsu. Kdyby se epidemie znovu rozjela z vyšších hodnot, mohlo by to skončit tragédií.

Zdravotní systém jsme navíc ještě úplně neuvolnili. Když ho budeme stále zatěžovat koronavirem, nebude mít kapacitu na odložené zákroky, které je také potřeba realizovat. S tím musíme počítat, neakutní operace nejdou odkládat do nekonečna,” upozornil Prymula také na skutečnost, že nemocnice tu nemáme pouze na to, aby se staraly o covidové pacienty, ale že je třeba realizovat i běžnou péči.

Podle Prymuly je nutné být opatrný. Současná data ho zkrátka nepřesvědčila o tom, že by pokles byl natolik dramatický, aby se dalo rozvolňovat. Poukazuje také na to, že nižší přírůstky jsou způsobeny rovněž menším počtem testů, což může celkový pohled zkreslovat. Dovedl by si představit maximálně otevření menších obchůdků, které nejsou velkým rizikem. Tím de facto potvrdil to, co mnozí říkají už měsíc a sice, že malé obchody mají zavřeno zbytečně.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments