Královna Viktorie měla zvláštní choutky. Stravovala se opravdu nezvykle

Královna Viktorie vládla Anglii více než 63 let a dá se říct, že právě ona přivedla tehdejší velmoc do moderní doby. Kromě mnoha obdivuhodných vlastností však trpěla také řadou neřestí – a jednou z nich bylo obžerství.

Tlustá královna

Když se podíváte na obrazy královny Viktorie, bude hodně záležet na tom, z jakého období jejího života pocházejí. Zatímco v době nástupu na trůn šlo o velmi krásnou a štíhlou ženu, z pozdější doby už vidíme na plátnech rozložitou matronu s odulou tváří.

K této změně došlo hlavně proto, že se pro Viktorii stalo jídlo závislostí. Snad mohlo jít i o jistou formu psychické poruchy, dnes bychom možná řekli, že trpěla záchvatovým přejídáním. Byla totiž schopná spořádat šest i osm chodů najednou, navíc se o ní vědělo, že příšerně hltá, takže do sebe všechno tohle jídlo nasoukala doslova během pár minut. Těmito jejími zvyky trpělo jak služebnictvo, které pro ni muselo chystat opulentní hostiny, tak její spolustolovníci.

Nešťastné dětství

Kořeny tohoto problému možná tkvěly ve velmi traumatickém dětství. To, že se Viktorie dostala na trůn, byla jen shoda náhod. Byla dcerou až čtvrtého následníka na trůn. Jenže všichni její starší strýcové zemřeli bezdětní a její otec neměl žádné další děti, a tak se dědičkou trůnu stala právě ona.

Její otec, vévoda z Kentu, zemřel, když byla Viktorie dítě. Děvče se dostalo pod silný tlak své přísné až despotické matky a jejího blízkého přítele Johna Conroye.

Viktore byla držena daleko od společnosti a musela snášet velmi striktní výchovu, jejíž součástí byla i omezení v jídle. Nenáviděla to a jakmile se dostala na trůn, vlivu matky i Conroye se zbavila. Špatná výchova však své zlo napáchala – zaprvé si Viktorie zpočátku vlády nevěděla moc rady, protože nezískala žádné zkušenosti a neuměla jednat s lidmi, a zadruhé se začala přejídat. Když už jí nikdo neříkal, co smí a nesmí, byla schopná se přecpat téměř k prasknutí.

Zdroj: Twitter

Milované pivo

Kromě obrovského množství jídla, které jí často způsobovalo zácpu a další zdravotní problémy, dělala její rodině i služebnictvu starost další věc – královna hodně pila, obzvlášť pivo opravdu milovala. Takže zkrátka spořádala třeba šest plnohodnotných chodů a zapila to velkým množstvím piva.

Není divu, že začala rychle přibírat. K tomu připočítejme sérii porodů, které její postavu dál zatěžovaly. A po smrti manžela Alberta se navíc přidala deprese, kterou Viktorie řešila zase jídlem. Není divu, že v posledních letech vlády vypadala jako koule.

Na druhou stranu – i přes otřesné stravovací návyky se dožila 81 let a vládla 63 roků a 7 měsíců.

Foto: Shutterstock, zdroj: HistoryExtra, SoYummy

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments