Nediskutujme s lidmi o očkování, vyzývá Stropnický. Třetí dávka a hotovo

V České republice se poměrně široce diskutuje o tom, zda se nechat či nenechat očkovat, případně jaký přínos bude mít třetí dávka vakcíny, jejíž aplikace se plánuje. Podle velvyslance v Izraeli Martina Stropnického jsou ale podobné debaty na škodu. Dokonce v rozhovoru pro Lidové noviny prohlásil, že o očkování by se nemělo diskutovat demokraticky.

Mě trochu mrzí, že se u nás ta debata rozjíždí. Bojím se totiž, že se bude rozjíždět tak dlouho, až se budeme chytat za hlavu, že jsme to propásli. Klíč k izraelskému úspěchu je v tom, že se koná. A nekoná se bezmyšlenkovitě. Porady o dalším postupu jsou intenzivní a kondenzované. Vycházejí z nich závěry, které se aplikují, což zdůrazňuji,” řekl pro Stropnický k tomu, že se v České republice váhá s aplikací třetí dávky vakcíny, zatímco v Izraeli už se dávno podává. “Je to skutečně tak prosté. To ale opravdu není na širokou demokratickou debatu. Máte zkrátka lidi, kteří mají za něco odpovědnost a musí najít způsob, jak svou populaci ochránit. To je přesně přístup ke třetí dávce, populace nad 60 let už jí je z větší části proočkovaná.

Martin Stropnický si pochvaluje, že ačkoliv se v Izraeli znovu zvedají covidová čísla, epidemie už se netýká nejstarší a nejohroženější věkové kategorie, která je dominantně proočkovaná, a to už i třetí dávkou. Momentálně se v Izraeli přeočkovává věková kohorta starších 30 let. Podle Stropnického je také výhodou, že si Izrael včas opatřil dalších 30 milionů dávek vakcíny Pfizer, a to pro případ, že by přišla nějaká komplikace.

Izrael prý také dospěl k názoru, že lockdowny jsou až tou poslední možností. Ukázaly se totiž být drahými a málo efektivními. “Daleko lepší je vymyslet důmyslný systém a toho se držet. V Izraeli dnes máte města zelená, červená či oranžová podle toho, jaká je kde situace. Děti se rozdělují podle věku ve třídách,” uvedl Stropnický s tím, že aktuálně je prioritou zdejších úřadu zahájit školní rok bez omezení. “Nejde o plošný režim ve smyslu „hurá do škol“, nebo „nikdo nesmí do škol“. Izraelci si dali tu práci, aby umožnili maximálnímu možnému počtu dětí návrat do školy, ale zároveň neohrozili mladou populaci.

Pokud jde o odpůrce očkování, ti se podle Stropnického najdou i v Izraeli, kde se z devíti milionů lidí přibližně jeden milion nechce nechat očkovat. Upozorňuje však, že zdejší odpůrci očkování nejsou tak militantní jako ti čeští. “Zkrátka se rozhodli, že se očkovat nechtějí. Nekritizují ale přitom ty, kteří se očkovat nechali. Široká i odborná veřejnost se stále učí, že i po dvojí dávce můžete být přenašečem,” uvedl velvyslanec.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
33 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments