Nejbizarnější činnosti lidí během vlády královny Viktorie: Pózování s mrtvolou a vykrádání hrobů

Každá historická éra byla něčím specifická. Za doby královny Viktorie se dělo opravdu spoustu věcí, které nás v současnosti překvapují a šokují.

Pózování s mrtvými členy rodiny bylo naprosto běžné

Napadlo by vás pořídit rodinnou fotografii, na níž by v popředí snímku seděla vaše zesnulá babička? Za doby vlády královny Viktorie to bylo zcela běžné. Lidé umírali mnohem dříve, což není vůbec překvapivé, když si uvědomíme, že neměli téměř žádné hygienické návyky. Dětská úmrtnost byla neskutečně vysoká – a více než 50 % dětí se nedožívalo šestých narozenin. Z tohoto pohledu je tedy pochopitelné, že smrt byla mnohem větší součástí života a lidé si chtěli na své blízké uchovat alespoň nějakou památku.

Vlasy na památku a mrtvá zvířata coby módní doplněk

Kromě pořizování fotografií s mrtvými bylo také tradicí ustřižení pramene vlasů. Ten si rodinní příslušníci ponechali a neustále jej nosili u sebe jako upomínku na zesnulého. Pro viktoriánskou éru je rovněž typické, že si ženy zdobily své klobouky mrtvými vycpanými zvířaty a svá čestná místa měla vycpaná zvířata také v domácnostech.

Foto: Shutterstock

Rakve se zvonečky a vykradači hrobů

Spolu s fascinací smrtí měli lidé za viktoriánské éry obavy z pohřbení zaživa. Ti majetnější se tedy nechávali pohřbít ve speciálních rakvích se zvonečky, na něž by mohli v případě potřeby zazvonit. Tím by přivolali hrobníka, který by je z rakve osvobodil. Druhým strachem bylo odcizení těla z hrobu. Lékařské fakulty totiž měly nedostatek těl. Vykradači hrobů tedy byli za svou činnost odměněni dvojnásobně. Prodali nejenom šperky a další věci, které v hrobce našli, ale také samotné tělo nebožtíka.

Z našeho pohledu bylo chování lidí žijících za viktoriánského období mnohdy šílené. Když si ale uvědomíme historické souvislosti a představíme si, jaký život v té době býval, jejich chování mnohem snáze porozumíme.

Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, Cemeteryindex

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments