Nejdražší tenisky na světě. Neuvěříte, za kolik se vydražily

Většina starých bot skončí v odpadcích nebo ve sbírkách oblečení pro potřebné. Ale tyto zaprášené kecky stanovily nový světový rekord. V rámci aukce v New Yorku se prodal pár tenisek Nike Air Jordan 1 za neuvěřitelných 560 000 dolarů, tedy přibližně 14 milionů korun. V těchto botách totiž hrál samotný Michael Jordan, nejlepší basketbalista všech dob. Podle aukční síně Sotheby’s jde o historicky nejdražší vydražené kecky.

Ani odhadní cena těchto sportovních bot nebyla zrovna nízká. Činila 150 000 dolarů. Kupec se však nebál a přihazoval až do čtyřnásobné výše. Podle Sotheby’s chce nicméně zůstat v anonymitě. Aukce nabrala obrátky až v posledních 20 minutách, kdy se na ní začali předhánět dražitelé ze čtyř kontinentů.

Dosavadní rekord v kategorii nejdražšího páru tenisek přitom nebyl kdovíjak starý. Datuje se do loňského roku, kdy kanadský sběratel Miles Nadal zaplatil za “Moon Shoe” společnosti Nike, jež byly vyrobeny kolem roku 1972, více než 430 000 dolarů.

Šestinásobný šampion NBA Michael Jordan se za svou kariéru u týmu Chicago Bulls stal globální celebritou a nejlépe zmarketovaným sportovcem světa. Na začátku své dlouhé dráhy podepsal smlouvu s tehdy spíše bezvýznamným výrobcem sportovního vybavení Nike. Výhodou bylo, že tato společnost byla ochotná začít s produkcí zcela nové značky basketbalové obuvi – Air Jordan. Ta přitom dávno překonala meze basketbalového světa a stala se módní i mezi nehráči.

Možná není náhodou, že rekord za Nike Air Jordan 1 padl právě v této době. Aktuálně totiž na Netflixu běží velmi oblíbený dokument emotivně dokumentující Jordanovu kariéru. Zájem o tuto legendu se tak ještě zvedl. Dodejme, že Jordan na sponzorských kontraktech a smlouvách s Nike každoročně stále kasíruje stovky milionů dolarů. V tomto ohledu je úspěšnější než kterýkoliv aktivní hráč basketbalu.

V případě Nike Air Jordan 1 se jedná o první boty, které Jordan v roce 1985 společně s Nike vyvinul.

Foto: Associated Press

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments