Nejhorší film roku. Polské “Odstíny šedi” 365 dní dobývají Česko

Tak teď tu máme pro změnu 365 dní. Nečekaný hit na Netflixu, který se v posledních dnech drží na špici sledovanosti také v České republice. Dlouho na sebe nenechalo čekat srovnání s Padesáti odstíny šedi, a to zejména kvůli explicitním sexuálním scénám. A skutečně, mezi oběma filmy je možné najít několik paralel, ale také zásadní rozdíl: způsob, kterým je tu zacházeno se sexuálním násilím.

Nebe, peklo a očistec

Je otázkou, jakým způsobem se 365 Days dostal na přední příčky Top 10 Netflixu, ale jisté je, že se mu to podařilo a například dnes drží dokonce příčku vůbec první. Také na sociálních sítích se ze snímku stává velké téma.

Celé to přitom začíná scénou na ostrově Lampedusa. Na odlehlé věžičce se jistý mladý floutek se svou povedenou rodinkou snaží uzavřít obchod se starším pánem. Jde přitom o obchod s lidmi, přesněji řečeno “mladými dívkami”.

Starší muž ale nechce, protože: “Moje rodina tohle ještě nikdy nedělala“. Zatímco starší mafián se raději nechce zahazovat s mladým masem, jeho syn Massimo (Michele Morrone) sleduje dalekohledem mladou ženu (Anna Maria Sieklucka), načež se odehraje duchaplný dialog: “Krásné ženy jsou nebem pro oči, ale peklem pro duši,” vysvětluje tatínek mafián a junior si přiloží: “A pro peněženku očistec“.

Už tato úvodní scéna by vám měla napovědět, na jaké úrovni se nadcházející dvě hodiny odehrají: bagatelizované zločiny, maximální klišé a předfeministické machistické chování. To jsou základní ingredience 365 Days.

Únos, který chceš

Otec mafián, zde krátce charakterizovaný jako ten hodný špatný, protože sice páchá zločiny, ale přeci jen nepěstuje obchod s děvčaty, chytí ještě během otcovského rozhovoru kulku. O pět let později nabíráme znovu synáčka, kterak pokračuje v mafiánských obchodech tradičními metodami násilí a vydírání. A protože na mladou ženu z pláže nezapomněl, přidá ještě další zločineckou činnost – únosy.

Laura, tak se jmenuje ona žena, žije v nešťastném vztahu, a když se cesty obou znovu zkříží, udělá Massimo to, co se naučil: vezme si, co chce. To provází další duchaplná konverzace. “Proto ti dám šanci se do mě zamilovat. Ne proto, že tě k tomu nutím, ale protože to sama chceš.” Nejpozději zde musí i méně znalému divákovi dojít, že o příběh tu jde až v poslední řadě. Celý hype kolem 365 Days je založen na něčem jiném, přízemnějším. Na sexuálních scénách.

Ty se pohybují někde mezi erotikou a soft pornem a i tady by se dalo říct “teď tedy 365 Days”. Od té doby, co existuje celuloid, se totiž objevují filmy, které svou otevřeností posouvají hranice. Ať už to bylo Poslední tango v Paříži, Nymphomaniac nebo Základní instinkt, abychom jmenovali jen několik lehce skandálních snímků. Také Padesát odstínů šedi do této řady zapadá a 365 Days v ní pokračuje.

Oba filmy mají podobné zasazení, a sice luxusní svět multimilionářů, do kterého jsou ženy tak trochu “vhozeny”. Oba si pohrávají s mužskou dominancí a ženskou podřízeností. A stejně jako “Odstíny” je i 365 dní filmovou realizací románu. V tomto případě ho napsala Polin Blanka Lipínska.

Klišé střídá nesmysl

Po filmové a kulturní stránce je “365” mimořádně zbytečným dílem. Protože to, co nabízí po příběhové stránce, je pouhou vatou. Ano, tahle vata je místy hezky zfilmovaná, ale estetika nemůže obsah plně nahradit. Kromě toho tu každou chvíli narazíte na logický nesmysl a především do očí bijící klišé. Jednou to je testosteronem zaplavený macho Ital, který se neovládá, pak zase do nakupování šílená ženuška, které její únos nakonec nepřijde tak špatný. Nakonec tak dojde i k sexu se souhlasem obou stran, jakkoliv je to v rámci únosu zvláštní.

Tím se dostáváme k vyobrazení sexuality. “Nejsem monstrum, za které mě považuješ,” deklamuje ctnostně Massimo v jedné scéně na adresu Laury. A přesto se po celou dobu neudělá prakticky nic, co by se nedalo označit za zneužití nebo znásilnění. V jedné z úvodních scén donutí v soukromém tryskáči letušku k orálnímu sexu. Ale to přeci není žádné znásilnění, vždyť se na konci směje.

Vrchol stupidity filmu ale přichází ve chvíli, kdy únosce uklidňuje svou oběť: “Neudělám nic proti tvé vůli,” vysvětluje čerstvě unesené. Jen o pár chvil později se spoutané Lauře vrhne na její poprsí a následně do kalhot. O dalších pár minut později sedí Laura na gauči před čerstvě osprchovaným Massimem. Ten rázem odhazuje ručník a poroučí: “Vezmi si ho!” Když se jí do toho příliš nechce, naléhá Massimo znovu: “Raději si to ještě jednou rozmysli,” vyzývá mafián, jakoby to byla speciální akce, která se neopakuje každý den.

Zbytečný film, který se stal špatným

Pak ji přinutí lehnout si na postel, sváže jí a roztáhne nohy tyčí, dokud nebohá nakonec sama o sex nepožádá. Inu, ve 365 Days se na nějaké “ne” nehraje. Tady to znamená “tak dobře”. A ospravedlnění, které film nad tím vším nabízí? To je obzvlášť hloupé: kdo to může nebohému mafiánovi zazlívat, vždyť on jenom jedná tak, jak ho učili. Kromě toho dobře vypadá a je prostě zamilovaný.

365 dní míchá věci, které se nedělají s věcmi, které jsou prostě zakázané, do jakési kaše, ve které je to vše v pořádku. Je to právě toto estetické a omluvné bagatelizování sexuálního zneužívání, které z jinak zbytečného filmu dělají film mimořádně špatný a nevkusný.

Foto: Netflix

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *