Nejobávanější špion 2. světové války zlikvidoval 650 Němců. Ukázalo se, že to byla žena s dřevěnou nohou

Že každá válka je plná agentů s utajenou identitou, to je známý fakt. Jinak tomu nebylo ani během 2. světové války. Nejvíce tajných špionů bylo protkaných okupovanými evropskými zónami. Ne všichni agenti to však svými činy dokázali dotáhnout tak daleko, aby byli známí po celém světě a taktéž za to vyznamenaní.

Žena, které se všichni obávali

Gestapo mělo spadeno na mnoho lidí, kteří v pozadí zbrojili proti samotnému Německu. Jednou z nejvíce hledaných byla Virginia Hallová, americká rodačka. Virginie se vždy zajímala o zahraniční dění, a proto i do této služby vstoupila. Co se jí záhy přihodilo, zůstává v budoucnu pro mnohé paradoxem. Při jedné se svých výprav došlo k vážnému poranění její levé nohy a od té doby musela nosit dřevěnou protézu. A ani to ji nezastavilo. Přes Francii se za války dostala do Británie.

Velké činy

V Anglii byla naverbována a jako reportérka pronikla zpět do Francie. V této zemi dokázala vytvořit a navázat důležité kontakty a do toho pomáhala uprchnout mnoha pilotům ze spojeneckých zemí, kteří byli nepřáteli sestřeleni. Velkou zásluhu má za pomoc při úprku 12 špionů, kteří byli polapeni tamní francouzskou policií. Sama se ale poté musela dát do pohybu a utéci, jelikož po ní pátralo celé Německo. Co je pozoruhodné, že i se svou protézou dokázala přejít těžký terén v Pyrenejích.

Foto: Wikimedia Commons

Vyznamenání

Do Francie si po roce 1944 cestu opět našla a na své poslání s odbojem plynule navázala. Byla hlavní organizátorkou dodávek zbraní a dalšího potřebného technického materiálu. Na její konto se přiznává zabití a zajetí mnoha Němců.

Za své chrabré činy byla odměněna. Nejprve jmenována jako členka Řádu britského impéria a dále majitelka Kříže za vynikající službu, což je hned druhé nejvyšší vyznamenání za vojenské služby, které můžete v Americe vůbec získat.

Foto: Shutterstock, zdroj: History, Amightygirl

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments