Karel IV dostal ke korunovaci zuby. Proč a koho vlastně byly?

Karel IV., český král a římský císař, právem patří mezi naše nejslavnější panovníky. S jeho jménem a vládou je spojena řada legend a příběhů. Například se často zmiňuje, že byl Karel IV. velmi pilným sběratelem ostatků. Pojďme se na tuto jeho vášeň podívat trochu víc zblízka.

Poněkud morbidní koníček

Z dnešního pohledu se může zdát sbírání ostatků jako dost podivínský až morbidní koníček. Ve středověku však šlo o hojně rozšířenou činnost. Sbíraly se především ostatky svatých, případně významných lidí a největší cenu měly samozřejmě jakékoli relikvie spojené se samotným Ježíšem Kristem.

Tím, že člověk sbíral ostatky, veřejně demonstroval svou silnou víru. Zároveň mohl věřit, že ho svatí, kterým ostatky patří, ochrání nebo se k nim mohl modlit. Bohatí a mocní lidé potom často zasvěcovali svatým kaple či celé chrámy nebo se sháněli po ostatcích svých patronů, jimž tak chtěli vzdát hold.

Ve vrcholném středověku se však již plně ukázal problém s falzifikáty – s nadsázkou řečeno bylo v té době už tolik hřebů z Ježíšova kříže, že by to vydalo na malé železářství. Ti, kdo chtěli ostatky kupovat, si tak museli dávat pořádný pozor, aby se nenechali napálit.

Foto: Shutterstock

Vášnivý sběratel ostatků

Karel IV., který žil v letech 1316 – 1378, sbírání ostatků zcela propadl. Do jeho sbírky patřil například údajný ubrus z Poslední večeře ale také trn z trnové koruny, kterou měl na hlavě Ježíš Kristus při svém ukřižování. Tento trn se stal součástí svatováclavské koruny, která je nejdůležitější součástí českých korunovačních klenotů.

Zuby Karla Velikého?

Vzhledem k tomu, že o ostatky byl velký zájem, mohl být takový ostatek vlastně jakákoli část těla – lebka, lopatka nebo třeba prst. Ke své korunovaci v Cáchách si Karel IV. velmi přál dostat jeden zvláštní dar – zuby císaře Karla Velikého. Dostal tři a staly se velmi cennou relikvií v jeho soukromé sbírce.

Foto: Shutterstock, zdroj: jstor, Scholarsarchive, Charles700

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments