Nejspolehlivějším autem na světě je velmi levný vůz. Aneb méně je někdy více

Asi se skutečně nedá paušálně říci, jaké auto je nejspolehlivější na světě. Každý má svůj názor a své zkušenosti. Pokud ale budu mluvit za sebe a hlavně pokud za sebe necháme mluvit statistiku a čísla, vyjde nám nejlépe vozidlo, na která spousta motoristů koukala spíše skrze prsty. Přitom jde o velice spolehlivý a dnes už i levný vůz. Jedná se o auto, které spatřilo světlo světa už v roce 1996 a jednalo se návrat jisté automobilky k malým vozidlům. Asi už jste uhádli, že půjde o Audi A3.

Vůz na čelních příčkách spolehlivosti

Už roce 1997 prodalo Audi přes 100 tisíc kusů A3, což bylo absolutně mimo chápání odborné veřejnosti. A nutno podotknout, že krom let 2020 a 2021 pod 100 tisíc prodaných kusů A3 ročně už nikdy nešlo. Malá Audina se prostě velice dobře uchytila. Aktuální pořizovací cena A3 Sportback začíná na 698 000 korunách. Ve světě, kde momentálně kraluje všeobecně SUV, je na malý kompakt odvážná cena. Kupovat nové vozidlo si ale může dovolit málokdo, proto přesuneme svou pozornost do autobazarů, kde cenová hladina není tak drastická.

Spolehlivost na prvním místě

Letmým pohledem do inzerce zjistíme, že slušně vypadající třetí generaci A3 seženeme už od 130 tisíc korun, druhou generaci dokonce o 100 tisíc méně, ale bude stále pojízdná. Dlouhou životnost vozidla potvrzují i data z TÜV Reportu, kde se ve statistice spolehlivosti A3 umisťuje na čelních příčkách. V rozmezí od 1 do 11 let stáří mělo vážnou poruchu pouze 16,4 % ze všech zkoumaných vozů. Statisticky vzato je A3 nejvíce spolehlivý vůz, který je možno si pořídit.

Foto: Shutterstock

Vyhněte se automatu

Není ale dobré skočit hned do první A3, kterou uvidíte. I zde se totiž nějaké mouchy najdou. Druhá a třetí generace dost trpěla na přední pružiny a zvláště u druhé generace docházelo k rychlejšímu opotřebení kotoučů. U třetí generace se zase vyvarujte vozidel s magnetickým podvozkem, který býval velice hlučný. A pokud je to možné, nepořizujte si vozidlo s automatem. Ten sice býval spolehlivý, ale byl citlivý na kvalitu oleje.

Foto: Shutterstock, zdroj: AutoForum, TUVSud, Car-Racalls

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments