Největší vulkán na světě hrozí explozí. Co tato exploze způsobí?

Epidemie neznámých virů, války, finanční a energetické krize a změny klimatu. To všechno se na nás v posledních měsících valí jako lavina. Kdybychom chtěli vytvořit pořádně apokalyptický koktejl, stačilo by snad už jen přidat přírodní katastrofu strašlivých rozměrů. Co takhle výbuch jedné z největších sopek světa?

Mauna Loa

Na Havaji se nachází sopka Mauna Loa, která je největším nadzemním vulkánem na světě. Sopka zůstává stále aktivní a je jednou z nejnebezpečnějších vůbec. Dříve či později můžeme očekávat nový výbuch, který může mít katastrofální následky.

V závislosti na síle erupce může dojít k poškození celého ostrova, ale také k obrovským sesuvům půdy, které mohou vyvolat vlnu tsunami. I menší incident může být kvůli množství kouře a popela ve vzduchu problém jak pro místní obyvatele kvůli dýchání, tak pro letecký provoz, který v takových podmínkách nemůže fungovat.

Zdá se, že nic hezkého nás s touhle dámou nečeká.

Úchvatný pohled na sopku Mauna Loa, Big Island na Havaji. / Foto: Shutterstock

Aktivní sopka

To že je sopka aktivní dokazuje i několik incidentů, které se zde odehrály v průběhu dvacátého století. Několikrát došlo k výbuchům a chrlení lávy. V roce 1984 se z vulkánu valila láva celých dvacet dnů.

A vzhledem k tomu, že sopka zůstává stále aktivní a navíc se nachází na místě, kde může docházet k zemětřesením nebo masivním sesuvům půdy, může přijít fatální výbuch takřka kdykoli. Velké nebezpečí hrozí především v případě zemětřesení, která však v oblasti nejsou žádnou výjimkou a ke slabším otřesům zde dochází velmi pravidelně.

Celé roky pozorování

Vzhledem k tomu, že se jedná o opravdu nebezpečnou sopku, vědci ji už roky pozorují a snaží se dopředu odhadnout, jak se bude tenhle přírodní velikán chovat. Dlouhodobě varují, aby si lidé v blízkosti sopky nestavěli nová obydlí, ale málokdy bývají vyslyšeni. Místa je na ostrově málo a sopka už dlouho neúřadovala, takže lidé nemají strach. To se však může stát ve chvílí výbuchu osudovým.

Foto: Shutterstock, zdroj: Nps.gov, Explore

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments