Největší vulkán na světě hrozí explozí. Co tato exploze způsobí?

Epidemie neznámých virů, války, finanční a energetické krize a změny klimatu. To všechno se na nás v posledních měsících valí jako lavina. Kdybychom chtěli vytvořit pořádně apokalyptický koktejl, stačilo by snad už jen přidat přírodní katastrofu strašlivých rozměrů. Co takhle výbuch jedné z největších sopek světa?

Mauna Loa

Na Havaji se nachází sopka Mauna Loa, která je největším nadzemním vulkánem na světě. Sopka zůstává stále aktivní a je jednou z nejnebezpečnějších vůbec. Dříve či později můžeme očekávat nový výbuch, který může mít katastrofální následky.

V závislosti na síle erupce může dojít k poškození celého ostrova, ale také k obrovským sesuvům půdy, které mohou vyvolat vlnu tsunami. I menší incident může být kvůli množství kouře a popela ve vzduchu problém jak pro místní obyvatele kvůli dýchání, tak pro letecký provoz, který v takových podmínkách nemůže fungovat.

Zdá se, že nic hezkého nás s touhle dámou nečeká.

Úchvatný pohled na sopku Mauna Loa, Big Island na Havaji. / Foto: Shutterstock

Aktivní sopka

To že je sopka aktivní dokazuje i několik incidentů, které se zde odehrály v průběhu dvacátého století. Několikrát došlo k výbuchům a chrlení lávy. V roce 1984 se z vulkánu valila láva celých dvacet dnů.

A vzhledem k tomu, že sopka zůstává stále aktivní a navíc se nachází na místě, kde může docházet k zemětřesením nebo masivním sesuvům půdy, může přijít fatální výbuch takřka kdykoli. Velké nebezpečí hrozí především v případě zemětřesení, která však v oblasti nejsou žádnou výjimkou a ke slabším otřesům zde dochází velmi pravidelně.

Celé roky pozorování

Vzhledem k tomu, že se jedná o opravdu nebezpečnou sopku, vědci ji už roky pozorují a snaží se dopředu odhadnout, jak se bude tenhle přírodní velikán chovat. Dlouhodobě varují, aby si lidé v blízkosti sopky nestavěli nová obydlí, ale málokdy bývají vyslyšeni. Místa je na ostrově málo a sopka už dlouho neúřadovala, takže lidé nemají strach. To se však může stát ve chvílí výbuchu osudovým.

Foto: Shutterstock, zdroj: Nps.gov, Explore

Nenechte si ujít
Obchodní řetězce v České republice jsou už nějakou dobu pod velkým tlakem. Zákazníkům vadí, jakým způsobem se k nim zachovaly v průběhu inflační krize, které zcela zjevně zneužily ke zvýšení svých marží. Stále větší otázkou je přitom kvalita potravin, které se právě v těchto řetězcích prodávají. Ukazuje se, že nejde o moc dobré zboží a zejména ve srovnání s produkty prodávanými v Německu hodně kulhá. Nepříjemný nákup Některé obchodní řetězce navíc přicházejí s novinkami, které zákazníci nekvitují zrovna s povděkem. Doslova o pozdvižení se postaral jinak celkem oblíbený Lidl, který v poslední době hodně experimentuje. “Asi před týdnem jsem šel u nás do Lidlu na velký nákup. Naplnil jsem nákupní vozík doslova po okraj a šinul si to ke kasám. Tam mě ale trklo, že žádná není otevřená. Odchytil jsem tedy nějakou obsluhu u regálů a žádal, aby se zprovoznila alespoň jedna kasa,” líčí svůj zážitek pan Josef Král. “Na to mi ale dotyčná odpověděla, že teď se kasy rozjíždět nebudou a ať si nákup namarkuju sám u samoobslužné pokladny.“ Jenže to je opravdu zvláštní. Samoobslužné pokladny jsou primárně určeny k odbavení zákazníků, kteří mají pár kousků nákupu a rozhodně nejsou určeny k tomu, aby na nich někdo vyskládával velký nákup. V tomto případě se to ale stalo. “Celé mi to trvalo asi čtvrt hodiny a bylo to opravdu otravné,” říká pan Josef. Bude to nový standard? Lidl na základě obdobných zpráv ze všech koutů země skutečně připustil, že testuje nový systém. A sice, že bude obsluhované kasy v méně frekventovaných časech vypínat. Poukazuje však na to, že v případě větších nákupů by měla být kasa aktivována, byť se tak reálně třeba nestalo. Čtěte také: Lidl začal s prodejem solárních panelů na balkon. Elektřinu tak může mít zadarmo úplně každý Obchodní řetězec také odmítá, že by trpěl personální nouzí, o čemž mnozí ve spojitosti s omezováním provozu na pokladnách spekulují. Lidl přitom svým zaměstnancům platí nejlépe ze všech řetězců. Přesto však má značnou fluktuaci, jelikož práce je skutečně náročná. Foto: Shutterstock 3SdíleníSdíletTweet [...]
Situace je skutečně vážná. Snahy nejrůznějších organizovaných skupin dostat se do vašeho bankovního účtu totiž sílí. Neváhají investovat značné množství prostředků a úsilí k tomu, aby váš účet skutečně vybílili. A jak se ukazuje, úspěšní jsou nejen u důchodců, ale i zkušenějších uživatelů, kteří ale sofistikovanost celého podvodu jednoduše nemají šanci prohlédnout. Hrozí vám ztráta peněz Dosud se mělo za to, že rizikovým faktorem je především internetové bankovnictví, jelikož tam je možné poměrně jednoduše sestavit stejně vypadající přihlašovací stránku jako má kterákoliv banka v České republice. Zároveň se dá dobře vylákat i SMS kód pro potvrzení transakce. Naopak mobilní bankovnictví bylo dosud považováno za bezpečné, jelikož tam dochází k autentizaci obvykle v rámci aplikace. Jenže už i tam podvodníci cílí. Jak varovala Česká spořitelna, v obchodech s aplikacemi se objevily podvodné programy, které se vydávají za oficiální aplikaci George. Pakliže si je ale stáhnete, můžete velmi snadno odevzdat přístup k vašemu účtu podvodníkům. Aplikace totiž může získat velmi rozsáhlá oprávnění nad vaším telefonem, v důsledku čehož bude schopna dostat se úplně všude. Obrana je velmi složitá Bohužel je pravdou, že podobným praktikám se jen velmi obtížně brání. Pro mnoho lidí je obtížné rozpoznat autenticitu mobilní aplikace a domnívají se, že vše, co si mohou stáhnout, je nějakým způsobem prověřeno. Tak tomu ale být nemusí. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Obrana je v zásadě dvojí. Je třeba opravdu pečlivě zkoumat, co si do telefonuje stahujete, obzvlášť pokud jde o mobilní bankovnictví. Tam si ověřte i společnost, která aplikaci do obchodu nahrála. Následně velmi obezřetně zvažujte, jaká oprávnění aplikaci udělíte, pokud vás o to požádá. Raději buďte zprvu opatrnější, a teprve až se přesvědčíte o tom, že se přes ní skutečně můžete přihlásit ke svému účtu, tak oprávnění rozšiřte. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jak známo, státní kasa je děravá jak řešeto a je neustále nutné ji plnit dalšími a dalšími příjmy. Pochopitelně lze vymýšlet nové povinnosti pro daňové poplatníky, avšak to je mimořádně nepopulární. Mnohem lepším řešením je posvítit si na určité šedé zóny, které dosud existovaly a byly víceméně tolerovány, avšak které by mohly přinést velmi zajímavé příjmy, kdyby se do toho úřady opřely. Mějte to v pořádku A přesně to se teď děje. Už rok platí nový zákon, o kterém mnoho lidí neví, ale který by na ně mohl opravdu nemile dopadnout. Jde o to, že nejrůznější internetová tržiště a bazary musí hlásit aktivitu svých uživatelů finančním úřadům. Zejména pokud jde o příjmy z prodeje určitého zboží. Bylo poměrně obvyklé, že se tyto příjmy příliš nedanily, k čemuž pochopitelně nikdo nevyzýval ani to nikdo neschvaloval, ale prakticky se to nevymáhalo, jelikož úřady neměly jak zjistit, kdo a za kolik co prodává. Jenže teď, díky rozhodnutí Evropské unie, musí tržiště data odevzdávat přímo na příslušné finančáky. Ty tak mají o poznání jednodušší práci, jelikož si data jednoduše srovnají s tím, co jim kdo tvrdí v daňovém přiznání. Jak už bylo uvedeno, platí to již rok, avšak žádné větší akce v tomto směru neprobíhaly, což se dalo vykládat jako určitá doba hájení. Teď by se ale lidé měli připravit na to, že se to bude řešit a do daňového přiznání, které se má odevzdat do konce března 2024, by rozhodně měli uvést vše podle pravdy a pochopitelně to také zdanit, byť to může být nepříjemné. Vycházejte z toho, že finanční úřad o vašich aktivitách dobře ví a čeká, co mu pošlete. Co vás čeká Pochopitelně to příliš nemusíte řešit ve chvíli, kdy jste za rok dvakrát prodali staré oblečení po dětech nebo něco obdobného. Podobně nahodilá činnost je v pořádku. Na těchto tržištích se však pohybují i lidé, kteří zde regulérně podnikají a mají pocit, že na ně nikdo nemůže. Opak je teď pravdou. Čtěte také: Klienty VZP čeká velká změna. Pozor, ať nepřijdete o všechny peníze. Mají na vás políčeno Pakliže byste své příjmy správně nedeklarovali, počítejte s tím, že kromě toho, že vám daňový úřad vyměří doplatek, napaří vám také pokutu, abyste si takové jednání napříště dobře rozmysleli. Ta přitom může být poměrně citelná a navíc upozorníte i na to, aby se pro jistotu podíval na vaše příjmy do minulosti, kde rovněž může najít nemilá překvapení. Foto: Shutterstock 18SdíleníSdíletTweet [...]

3 Replies to “Největší vulkán na světě hrozí explozí. Co tato exploze způsobí?

  1. Tohle čïst zřejmě kromě hlídačů pravdy nikdo nebude, ale budiž. Žádné uhlíkové stopy. Nesmysly, jako vše ostatní jak ožebračit a zotročit člověka. Sopka je hezký přïklad. Když bouchne jakákoliv, tak vyvrhne do atmosféry tolik prachu, popela, síry a jiného, že člověk na to se svou produkcí a auty nemá prostě. Tak možná deset let by se musel,, snažit” a země si s tím hravě poradí. Od počátku průmyslové revoluce donedávna, kdy jezdily parní lokomotivy, automobily bez katalyzátorů a filtrů pevných částic,statisíce komínů a komínků čadilo hustý dým, různé továrny a manufaktury otravovali ovzduší jinými ještě látkami(různé koželužny apd,) přes oceán plavali čadící parníky a nejen přes něj a těch příkladů by bylo nespočet. Že bylo méně aut a lidí? Viděl někdo dobové snímky světových měst? A lež o přelidněnosti země? Všechny ty miliardy lidí dnes by se všechny vešly na plochu středočeského kraje! Nevěříte? Umíte matematiku? Tak si to zjistěte. Jako má sestra co tomu nevěřila a uznala. Za předpokladu, že by každý člověk na této zemi stál od sebe metr. Každý by měl souseda po levici, pravici, vzadu a před sebou. Plocha středočeského kraje by takto pojala současné zalidnění, kdy jinde po světě by nebylo živáčka.. Studie ukazují, že by tato země uživila 200 miliard lidí!!! Dvěstě. Ano. Dvěstě. Ovšem v jiném zřízení a systému. Ne tomto sobeckém a drancovním. Prý přelidnění. Takové pohádky všem těm co se snaží o depopulaci žerou jen negramoti co neumí myslet za sebe a nechávají to dělat místo sebe televizi, tisk a jiné paskvily. Uhlíková stopa…. a taky Big Beng. Bajka hodna Harryho Potera. Ostatně, jako mnoho dalších. Svět se velmi vylepšil z před takových sto lety a v jeho průběhu doteď co do znečišťování. Samozřejmě plasty a mikroplasty je kapitola sama pro sebe, ale nikdo z lidí nežádá tuto obalovou techniku, která nám všem se svými ftaláty škodí na zdraví. Copak tohle korporace zajímá? Oni mohou. Vy ne. Ale zpět. . Všude jsou kde je třeba nainstalovány poměrně účinné filtry apd. A řekli vám, že největší brajgl dělají jiní, než obyč lidé? Velmoci mají své atomové, pokusné střelnice. Nevadská poušť, atoly Bikiny, Kamčatka apd. A ví někdo, že na zemi proběhlo na těchto střelnicích už cca 6000!,pokusných,jaderných odpalů od dob získáni této energie? Máte pocit, že si s tím země neporadila? Co jsou proti tomu prdící krávy a auto v každé rodině. Blbce z nás dělají. Co tu píši je snadno dohledatelné v různých článcích a pojednáních. Nevypotil jsem to z vlastní fantazie. Vycházím z toho co se dá přečíst veřejně na netu. A pak si dát 1+1 a nenechat dělat ze sebe hlupáka. Hezký den.

    1. Kde hrozí únik škodlivých emisí, tam je třeba nákladných čistících zařízení. A to by snížilo efektivitu výroby v užším slova smyslu. Podobně se vyjádřil i Babiš když byl premiérem, a to myslím hned v první větě. Je to zcela neosvícený floutek. A podobným prohlášením si proti sobě nepoštve podnikatele. Jde mu o hrubé výsledky jako soudruhům před Listopadem.
      Také se vždy najdou argumenty: souhlasíme, ale z těch a těch důvodů to právě nyní nebudeme realizovat. Covid, energetická krize, vysoké státní zadlužení.

  2. To nic ještě není,to takový supervulkán v Yellowstonu to už je ůplně jinčí level!!!!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *