Nelehký život Marie Egyptské. Z prostitutky se stala následovnice Ježíše Krista

Marie Egyptská žila zřejmě ve čtvrtém až pátém století našeho letopočtu, což rozhodně nebylo období, ve kterém by se ženám žilo dobře. Příběh světice Marie Egyptské je toho důkazem.

Marie Egyptská se stala prostitutkou

Z jejího přídomku můžeme odvodit, že se Marie narodila v Egyptě. Z domova však brzy utekla – někdy se uvádí, že kvůli nucenému sňatku a mělo to být už okolo věku 12 let.

Nakonec se dostala do Alexandrie a zde se začala věnovat prostituci. Některé příběhy o Marii uvádí, že se prodávání vlastního těla nevěnovala proto, že by potřebovala peníze, ale jen z důvodu, že ji to velmi těšilo. Kromě prostituce se totiž údajně věnovala i běžné práci pradleny (nutno však podotknout, že v dobovém kontextu byly často pradleny považovány za lehké ženy, takže může jít i o špatné pochopení tehdejších motivů příběhu).

Nadhodnocování zhýralosti jejího života však může být také účelové, aby později více vynikla její charakterová a životní přeměna.

Touha spatřit Kristův kříž

K té došlo zřejmě v roce 374. Křesťané z Alexandrije se vydali do Jeruzaléma, aby se poklonili kříži, na němž byl ukřižován Ježíš Kristus.

Není jí však dovoleno ke kříži přistoupit. Podle legendy jí v tom zabránila neznámá síla a Marie následně zaslechla hlas, který patřil Ježíšově matce Marii a který jí vyčítal její předchozí život a řekl jí, že nemá právo spatřit posvátný kříž.

Foto: Shutterstock

Mariino pokání

Pro Marii Egyptskou šlo o tak zásadní životní zážitek, že se dala na pokání a zcela změnila svůj život. Odvrátila se od světského života a začala se poustevničit. Odešla do pouště, kde údajně strávila více než 40 let životem v odříkání a modlitbami.

Svátek Marie Egyptské

Protože církev miluje polepšené hříšníky, které může dávat za příklad ostatním, stala se Marie Egyptská pro své pokání světicí. Její svátek slavíme 1. dubna. Přestože ji jako svatou uctívají všechny křesťanské církve, významná je především pro pravoslavné věřící.

Foto: Shutterstock, zdroj: FaithND, copticchurch

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments