Vědci přišli na to, proč brána do podsvětí zabila každého příchozího. Byla velkou atrakcí

Návštěvníci Turecka téměř jistě neminuli proslulé Pamukkale, tedy kopec pokrytý bílým travertinem a známý díky minerálním pramenům. Nedaleko odtud je však další pozoruhodnost – jeskyně, které se v minulosti přezdívalo brána do podsvětí.

Oběti bohům

Jen si to představte. Žijete v prvním století před naším letopočtem na území dnešního Turecka a jste svědky podivuhodného obřadu. Kněží vcházejí do tajemné jeskyně a sebou vedou jako obětiny voly.

Jakmile vstoupí do jeskyně, zvířata klesnou k zemi a zemřou. Kněží vycházejí ven zdraví a bez zranění.

Jeskyně zasvěcená Plutonovi

Při takové podívané by možná v existenci bohů či zlých démonů uvěřil i racionálně uvažující moderní člověk, natož lidé v období před naším letopočtem.

Lidé tak věřili, že jeskyně je branou do podsvětí, kterému podle římské mytologie vládl bůh Pluto. Proto mu vodili obětiny a celý rituál byl často sledován celou řadou diváků.

Znovuobjevení v roce 2013

Jeskyně se na dlouhá staletí ztratila a archeologové ji znovu objevili až v roce 2013. Vzhledem k tomu, že se z minulosti dochovala řada svědectví o „bráně do podsvětí“, vzbudila jeskyně samozřejmě velký zájem a vědci začali tento smrtící fenomén zkoumat.

Jednoduchá příčina

Za podivnými událostmi v jeskyni může stejný původce jako za bílé svahy Pamukkale. Oblast se totiž nachází na zlomu tektonických desek. A zatímco na Pamukkale se to projevilo vyvřením minerálních pramenů bohatých na vápník, které vytvářejí bílý povrch tohoto kopce, v jeskyni vznikl jiný efekt.

V jeskyni totiž ústí trhlina, ze které se dovnitř z hlubin země dostává oxid uhličitý. Otravu oxidem uhličitým (případně uhelnatým) všichni známe i z dnešní doby – není tedy nic záhadného na tom, že v jeskyni obětiny umíraly.

Foto: Shutterstock

Zvířata ano, lidé ne?

Zůstává zodpovědět jedinou záhadu. Jak je možné, že obětní zvířata zemřela, zatímco kněží přežili?

I z minulosti máme dochované zmínky o tom, že lidé vcházející dovnitř se snažili moc nedýchat. Zřejmě tedy věděli o otráveném vzduchu uvnitř, případně jim vadil zápach. Zvířata to však vědět nemohla. Nadýchala se oxidu uhličitého a přiotrávená a zmatená si lehla na zem. Blízko země byla však koncentrace tohoto plynu ještě vyšší, a tak se volkové brzy zadusili. Zato lidé, kteří měli hlavu stále poměrně vysoko a vdechovali co nejméně, mohli ve zdraví jeskyni opustit.

Foto: Shutterstock, zdroj: Time, sciencealert

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments