Nepracujte, odpočívejte, stát se o vás postará. Dostanete klidně 100 tisíc Kč měsíčně na dávkách

Ačkoliv se v minulých měsících hlasitě hovořilo o tom, že nejrůznější dávky a podpory budou muset být cílenější, a to jednoduše proto, že na aktuální míru už stát nebude mít peníze, zatím to nevypadá, že by se nepracující občané museli obávat nějakého zhoršení své životní úrovně, která je na dávky přímo navázaná.

Chodí vysoké částky

Celá řada lidí v České republice jednoduše přišla na to, že pracovat se jim nijak zvlášť nevyplatí. Pokud toho moc neumí a začínají, obvykle se platově příliš vysoko nevyšplhají, a budou rádi, pokud jim někdo dá jen o něco málo víc než minimální mzdu. A pokud někdo o práci najednou přijde, v rámci sociálního systému poměrně rychle přijde na to, že to není zase tak špatné. Také proto po nejrůznějších lockdownech tolik přibylo těch, kdo pracovat jednoduše nechtějí. Jednoduše si odvykli, raději odpočívají a stejně se mají poměrně dobře.

Je to i určitá kulturní proměna. Zatímco starší a střední generace má stále za to, že je potřeba mít nějakou práci, dnešní mladí už to vidí jinak. Mnohem více je zajímají jejich zážitky a soukromý život. Je jim přitom docela jedno, odkud přijdou peníze, které na něj potřebují. A pokud mohou maximálně omezit práci a stejně něco dostávat, proč by to tak neudělali.

V minulých dnech obletěla Českou republiku složenka, ze které vyplývá, že Úřad práce jedné žadatelce vyplatil téměř 100 korun na podpoře. Nějakou dobu se mělo za to, že musí jít o nějaký podvod. Málokdo si dokázal představit, že by někdo mohl od státu kasírovat takovéto částky. Ukázalo se však, že složenka je skutečná a dotyčná peníze opravdu dostala. Je však nutno dodat, že je to i kvůli tomu, že má v péči devět dětí.

Foto: Shutterstock

Možností je hodně

Ale na to také mnozí hřeší. Udělají si větší počet dětí, na které potom čerpají příspěvky, které jsou v tomto případě poměrně štědré. A to není všechno. Potom můžete žádat také o příspěvky na bydlení, které mohou pro několikačlennou rodinu dosáhnout klidně 25 tisíc korun. O tyto dávky přitom můžete žádat, i když máte slušný majetek. Rozhodující jsou v tomto případě příjmy. Pokud je nemáte nebo jen nízké, lze žádat o kdeco.

Nakonec i alimenty může za neplatícího rodiče převzít stát. To jsou další peníze, ke kterým se dá snadno přijít. Tímto způsobem lze získat tři tisíce korun měsíčně po dobu dvou let. Jakmile se do této problematiky ponoříte, zjistíte, že stát opravdu nenechá nikoho na holičkách. Bohužel je tomu spíše tak, že výše dávek motivuje k tomu, aby lidé zůstávali doma a nepracovali. A to pochopitelně pro ekonomiku a státní rozpočet není nic dobrého.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments