Nová mutace koronaviru už je v České republice, potvrdila laboratoř. Je mnohem nakažlivější, varují experti

Vůbec poprvé se laboratoři v České republice podařilo zachytit nový kmen koronaviru, který pochází z Velké Británie. Zatím není jasné, zda jde o jediný zachycený případ, nebo zda už jich bylo zaznamenáno více. Informaci přinesl Deník N s odvoláním na vedoucí Národní referenční laboratoře Helenu Jiřincovou.

Ano, mohu potvrdit tuto informaci, přesně tak, jak jsme očekávali, vyskytuje se takzvaná britská mutace i na území České republiky,” uvedl imunolog Zdeněk Hel z Iniciativy Sníh, která sdružuje české vědce bojující proti koronaviru.

Problém této mutace, jež byla poprvé objevena ve Velké Británii, a proto se jí říká britská, spočívá v tom, že se dokáže šířit mnohem rychleji. Je výrazně infekčnější než dosavadní známé kmeny, což může ještě více navýšit nápor pacientů na nemocnice, protože určité procento z nakažených statisticky potřebuje hospitalizaci. České nemocnice jsou přitom už nyní na hraně svých kapacit. Podle odborníků představuje jistou útěchu alespoň to, že tato mutace koronaviru není agresivnější ve smyslu vyšší smrtnosti pacientů.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný už na začátku ledna uvedl, že není možné, aby se Česká republika nové mutaci koronaviru vyhnula. Domníval se, že už v té době byla přítomna na našem území. “Britská varianta je spojována s rychlejším šířením viru. Bylo by tedy ještě důležitější dodržovat opatření ke snížení mezilidských kontaktů a dodržování protiepidemických opatření,” uvedl pro Deník N Jan Blatný.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments