Nová zjištění o vitamínu D. Pro imunitu není tak klíčový, jak jsme si mysleli, tvrdí vědci

V současnosti se hodně diskutuje o tom, zda je vitamin D účinný v boji proti koronaviru. Objevila se i tvrzení, že existuje souvislost mezi nedostatkem vitamínu D v těle a úmrtností na covid. Mohou suplementy s vitaminem D při covidu pomoci?

Vitamin D proti koronaviru

To, že užívání vitamínu D sníží riziko nákazy koronavirem nebo zmírní průběh onemocnění, je velmi lákavá myšlenka. Je to zdánlivě jednoduché a logické řešení komplexního problém. Nové výzkumy však naznačují, že vitamín D ve skutečnosti tak zázračným řešením vůbec není. Vědci zkoumali souvislost mezi hladinou vitaminu D v těle a rizikem, že se nakazíme covidem a průběhem nemoci. Obě studie se shodly na tom, že neexistuje žádný zcela jasný důkaz o tom, že by nedostatek vitaminu D v těle zvyšoval riziko nákazy koronavirem a následným úmrtím.

Průběh výzkumu

Součástí výzkumu byly tisíce účastníků, u kterých vědci zkoumali, zda jim vitamín D opravdu pomůže s nemocí efektivněji bojovat. Vědci zkoumali i genetické markery, díky kterým je možné zjistit, zda má jedinec predispozici trpět nedostatkem vitamínu D. Není to ovlivněno věkem ani jinými onemocněními. Opět se nepodařilo najít důkaz o tom, že by konzumování vitamínu D lidem v případě nákazy koronavirem pomohlo.

Přírodní zdroje vitamínu D jsou vhodnější než doplňky stravy. / Foto: Shutterstock

Nadměrné užívání suplementu

V rámci dalšího výzkumu sledovali vědci u lidí z 24 evropských zemí změny, porovnávali hladinu vitaminu D v krvi, výskyt nákazy covidem, průběh onemocnění a úmrtnost. Výhody vitamínu D jsou nepopiratelné. Neexistuje však důkaz, že by byl nápomocný při léčbě koronaviru a snižování úmrtnosti i přesto, že vitamín D podporuje imunitu a pomáhá v boji proti různým respiračním onemocněním.

Závěr studie

Podle odborníků není řešením zásobovat lidi dávkami vitaminu D, protože tělo každého člověka je jiné. Potíže může způsobit nedostatek vitaminu D v těle, ale i jeho nadměrné užívání. Přesto však jedna z barcelonských univerzit tvrdí pravý opak. Podle ní se riziko úmrtí sníží až o 60 %, pokud je pacientovi ihned po přijetí do nemocnice podána vysoká dávka vitamínu D. Je tedy třeba dodržet dávkování.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medrxiv

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments