Nový lék má v léčbě covidu téměř stoprocentní účinnost. Z těžkého stavu dostane pacienty do pěti dnů, hlásí lékaři

V době, kdy se stále více pochybuje o účinnosti vakcín na nové mutace koronaviru, přichází tato zpráva opravdu vhod. Představuje totiž jakési náhradní světlo na konci tunelu, kdyby se to stávající ukázalo být příliš slabým. Izraelští vědci vyvinuli nový lék na koronavirus a jeho testy přinášejí až nečekaně slibné výsledky. V první fázi totiž lék dokázal vyléčit 96 % pacientů, kteří procházeli vážným průběhem covidu-19, jak informuje server Times of Israel.

První fáze testování probíhala v nemocnici v izraelském Tel-Avivu a lékaři si látku EXO-CD24 nemohli vynachválit. Podali ji totiž celkem 30 pacientům, kteří už byli kvůli covidu v těžkém stavu. Výsledky byly až nečekaně dobré: celých 29 pacientů se v rozmezí tří až pětí dnů vyléčilo.

Vědci při vývoji léku vycházeli z předpokladu, že největší škody při onemocnění covidem napáchá takzvaná cytokinová bouře, což je zjednodušeně řečeno příliš přehnaná reakce imunitního systému organismu. Studie dokázaly, že jde o velmi častou příčinu úmrtí pacientů s koronavirem. Lék EXO-CD24 proto neléčí přímo covid, ale zabraňuje právě této cytokinové bouři, a to dodáváním bílkoviny CD24 do plic pomocí membránových váčků.

Látka se inhaluje každý den několik minut po dobu pěti dnů,” uvádějí tvůrci léku. “Zavádíme ho přímo do srdce bouře, tedy plic. Má vysokou účinnost bez vedlejších účinků.

Jediný problém zatím spočívá v tom, že podobně jako řada dalších slibných léků na covid-19, musí i tento projít dalšími dvěma fázemi testování. Už výsledky té první však vědce nenechali na pochybách, že tato cesta funguje. Jistě bude vyvinuta extrémní snaha uvést lék na trh v co možná nejkratší doba.

Foto: Shutterstock

Články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments