Ruská válka na Ukrajině upoutala pozornost světové veřejnosti na zbrojní průmysl a v médiích se často začaly skloňovat názvy moderních zbraní, o kterých do té doby mluvili spíš jen odborníci.
Suchoj Su-57
Jedním z obávaných strojů ruské armády je Su-57 – dvoumotorový proudový víceúčelový stíhací letoun páté generace. Rusové ho vyvíjeli již několik let a prezentovali ho jako chloubu své armády.
Zásadní je, že Su-57 lze charakterizovat jako stealth (tedy obtížně zjistitelný), což je u ruských strojů poněkud unikátní. Testy sice prokázaly, že stealth u Su-57 nedosahuje požadované kvality, stále se však jedná o obávaný stroj. První letoun tohoto druhu obdržela ruská armáda v roce 2020. Objednala si jich na několik desítek, nicméně většina z nich zatím nebyla dodána.
Boje nad Ukrajinou
Vzhledem k tomu, že je Su-57 bojový stíhací letoun s deklarovanou obtížnou zjistitelností, panovaly hlavně z počátku války poměrně velké obavy z jeho zapojení do bojů nad Ukrajinou. Zdá se však, že Rusové si své stroje zatím spíše šetří.
Může to mít několik důvodů. Pravděpodobně jich ve svých skladech mají jen pár a nechtějí o ně přijít. Vzhledem k tomu, že se s Su-57 pyšnili jako se supermoderními stroji, které ukazují sílu jejich armády, znamenalo by jejich sestřelení značné ponížení. Navíc Rusko plánovalo do budoucna Su-57 i exportovat (na jejich vývoji spolupracovalo s Indií, která o ně měla zájem) – a budoucí obchody by případné selhání v boji mohlo do značné míry poškodit.

Zrychlení výroby
Rusové deklarovali, že zrychlují výrobu Su-57. Pokud by se to skutečně podařilo, mohlo by to pro ukrajinskou obranu znamenat další problém. I zde však existuje varianta, že stejně jako v mnoha jiných vojenských oblastech, i nyní Rusové své schopnosti a možnosti značně nadhodnocují až do úrovně mystifikace. Výroba Su-57 trpěla na řadu zdržení již před válkou a nyní ji komplikují ještě západní sankce.
Foto: Shutterstock, zdroje: Business Insider, Defense Bridge