Obavy z Ruska. Nasadilo do bojů obávaný letoun a zrychlilo jeho výrobu

Ruská válka na Ukrajině upoutala pozornost světové veřejnosti na zbrojní průmysl a v médiích se často začaly skloňovat názvy moderních zbraní, o kterých do té doby mluvili spíš jen odborníci.

Suchoj Su-57

Jedním z obávaných strojů ruské armády je Su-57 – dvoumotorový proudový víceúčelový stíhací letoun páté generace. Rusové ho vyvíjeli již několik let a prezentovali ho jako chloubu své armády.

Zásadní je, že Su-57 lze charakterizovat jako stealth (tedy obtížně zjistitelný), což je u ruských strojů poněkud unikátní. Testy sice prokázaly, že stealth u Su-57 nedosahuje požadované kvality, stále se však jedná o obávaný stroj. První letoun tohoto druhu obdržela ruská armáda v roce 2020. Objednala si jich na několik desítek, nicméně většina z nich zatím nebyla dodána.

Boje nad Ukrajinou

Vzhledem k tomu, že je Su-57 bojový stíhací letoun s deklarovanou obtížnou zjistitelností, panovaly hlavně z počátku války poměrně velké obavy z jeho zapojení do bojů nad Ukrajinou. Zdá se však, že Rusové si své stroje zatím spíše šetří.

Může to mít několik důvodů. Pravděpodobně jich ve svých skladech mají jen pár a nechtějí o ně přijít. Vzhledem k tomu, že se s Su-57 pyšnili jako se supermoderními stroji, které ukazují sílu jejich armády, znamenalo by jejich sestřelení značné ponížení. Navíc Rusko plánovalo do budoucna Su-57 i exportovat (na jejich vývoji spolupracovalo s Indií, která o ně měla zájem) – a budoucí obchody by případné selhání v boji mohlo do značné míry poškodit.

Foto: Shutterstock

Zrychlení výroby

Rusové deklarovali, že zrychlují výrobu Su-57. Pokud by se to skutečně podařilo, mohlo by to pro ukrajinskou obranu znamenat další problém. I zde však existuje varianta, že stejně jako v mnoha jiných vojenských oblastech, i nyní Rusové své schopnosti a možnosti značně nadhodnocují až do úrovně mystifikace. Výroba Su-57 trpěla na řadu zdržení již před válkou a nyní ji komplikují ještě západní sankce.

Foto: Shutterstock, zdroje: Business Insider, Defense Bridge

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 105SdíleníSdíletTweet [...]

34 názorů k článku “Obavy z Ruska. Nasadilo do bojů obávaný letoun a zrychlilo jeho výrobu

 1. Já jsem přesvědčen ,že ho přesto dokončí a uvedou do provozu- sánkcím navzdory!!!!!!!!!!!!A bude to možná už brzy!!!!!!!!!!!§

  1. Postavili 2 prototypy a jeden jim spadl. To je 50%. Takové letadlo je v podstatě zbraní nepřítele.

  2. Jsi odvážný zveřejnit své myšlenky. V Práglu měl ten kluk na ranci poslední písmeno abecedy a už ho ženou k soudu. A nový pan prezident se vyjádřil jasně – plná Letná mi nevadí /na ty kálím/ útok na ukrajinskou vlajku ANO.

    1. O ty kšefy už ruSSáci přišli dávno před válkou . Jejich letadla reálně nikdo nechce . Objednávky odřekli i Indové a Egypťani , když vidí že to je jen nablejkskanej totální šunt a radši nakupuju Rafaly od Francouzů . Sice dráž , ale kvalita a nesrovnatelně vyšší bojová kvalita a nadřazenost .

  3. uvedou do provozu- sánkcím navzdory
   ——————————————————
   Jo, věčně nedokončenej šunt co nejsou ruSSáci schopný reálně rozchodit – dokončit – dlouhý léta , tak ho rozchodí pod sankcema ? To je proti logice a zdravýmu rozumu . To budou rozhodně dřív lítat prasata . Bez mezinárodní spolupráce nic nedokážou vyrobit ani na západě .
   Nedávno mě překvapilo že i Švédské nové Gripeny vlastně ani moc Švédské nejsou . Americkejma motorama počínaje a elektronikou a avionikou konče .
   V zaostalým a primitivním ruSSku v žádným případě z lejna bič neupletou !!!! To ani náhodou

   1. Kdyby Rusové byli tak zaostalí, jak vy doufáte, svinští angoSSaSSové by je dávno sežrali. A kdyby americká administrativa nebyla plná kreténů a debilů jako bidet, domluvili by se s Ruskem jako rovný s rovným a tím udělali protiváhu vůči Číně. Ale protože americká administrativa je plná kreténů a debilů jako bidet, místo toho udělala blok Rusko – Čína. A to je nad jejich síly.

 2. Zrychlí výrobu. Již nebudou 2 ročně, ale 3…
  No ale bez dílů ze západů to půjde komplikovaně. Věřím, že si to tam ale nějakou cestu najdou.

  Je tady krásně vidět zaostalost oproti USA, kde F22 Raptor, který prostě je lepší než toto SU je zařazen už skoro 20 let ve výzbroji.

  1. Je někde nějaký zdroj o srovnání letových vlastností atd. z kterého jste čerpal nebo je to jen váš laický dohad (ne odhad )? Řekl bych že za B je správně.
   Jinak je docela úsměvné jak spousta Čechů rádo používá ono ,,zaostalé Rusko ” Jistě, s ohledem na možnosti a zdroje opravdu nemají nějak oslnivé výsledky , ovšem pořád dokážou postavit atomové ponorky, vyvíjet letadla ,vysílají lidi i materiál do kosmu atp. Tolik na sebe pyšní Češi musí být vděční Němcům že si vzali pod křídla národní chloubu Škodovku protože ta by jinak zanikla. Ještě několik let po revoluci kdy už tu Rusák nic nezakazoval pořád dokola hoblovali Favorita kdy měnili barvu a hrdě tomu říkali Green line, Silver line atd. Dost podobné je to s Alkou ,kdy se i po létech vlastně jedná o dokola upgradovaného Albatrosa. Ano, avionika a motor už jsou jiné a lepší, ovšem ten základ pořád zůstává a laik ani nepozná rozdíl. Češi dokáží vymyslet i světové věci ,jako třeba kontaktní čočky, nanovlákna atp. Jenže o tom spousta lidí ani pořádně neví, a tak to bude i u těch (nejen ) Rusů. Taky víme prdlačky co všechno krom těch okatých věcí které jsem vypsal nahoře ještě dokázali. Ale i to málo vypsané by mělo stačit k troše opatrnosti při dělání soudů kdo je a kdo není zaostalý. My jsme dokázali do vesmíru poslat jediného člověka a to ještě díky těm Rusům. A Američani s nimi lítali i v době kdy na ně v jiných oblastech uvalovali sankce a bez Rusů by mohli posílat maximálně družice a ani ty vlastně ne, protože od Rusů brali i motory. Docela kontrast s vaším prohlášením o zaostalosti oproti USA . Pokud se budete o téma letů do kosmu zajímat tak si to snadno dohledáte. Takže ono by se dalo říct ,,jak v čem “.

   1. Máte to trochu popletené pane. Česko není na rozdíl od USA a Ruska světová velmoc, jestli jste si nevšiml. Myslím, že na světě je poměrně dost vyspělých zemí, které nemají vesmírný program. Těm to podle vaší “logiky” také můžete vyčítat, že se sami nedostali do vesmíru… Co se týče těch letadel, tak používání starého modifikovaného draku je naprosto běžná věc. Se podívejte na F16. Pokud je konstrukce dobrá, má cenu s ní pokračovat, pokud ne, udělá se nový letoun. A co se automobilového průmyslu týče, tak ten nám pohřbila právě ta slavná ruská kontrola nad vším. Aby automobilka udržela krok, tak musí vydělávat a investovat do vývoje. Tady se vývoj minimalizoval, neinvestovalo se do něj a když už se mohlo vyvíjet bez kontroly z Ruska, tak zkrátka nebylo za co, protože by se najednou muselo dohnat 30 let vývoje. V té době postavit Škodovku na vlastní nohy by se rovnalo vytvoření prakticky nové automobilky. O USA a jejich družice se nebojte. Oni si poradí, jsou to čistí kapitalisté. To, že od Rusů brali motory nebylo kvůli tomu, že by je neuměli udělat, to bylo proto, že se jim to vyplatilo… V Rusku když už se něco opravdu vyvíjí, tak je to čistě kvůli zbrojení. Ano, oni lítají do vesmíru, to je prakticky armádní záležitost, ale aby vymysleli něco pro normální lidi to ne. Podle toho třeba vypadá jejich výroba aut…

   2. ČR si aspoň nahraje na velmoc, nehledě na to, že je jich 15x víc a mají zdroje z prodeje ropy a plynu, o kterých se nám nesní. Kdo se zajímá o lety do kosmu ví, že Rusko žádné lety nemá, pouze pendlují k ISS a zpět v minimálně vylepšené prastaré raketě. Jaké úspěchy Ruského kosmického program z posledních let znáte?

   3. Ano USA používalo velice kvalitní RD180, vycházelo to do nedávna ekonomicky i provozně dobře. To samé s taháním lidí se Sojuzem na ISS. Koukněte ale dnes, systém SpaceX, to uteklo celému světu o parník. Technologie návratu a ekonomika je se zbytkem světa nesrovnatelná. Co má dnes ESA a co mají Rusáci? Esa se snaží, Rusko desítky let nic nového…
    Letectví. Národ co nedokázal za posledních třicet let postavit funkční a spolehlivé dopravní letadlo z vlastních technologii, nevěřím, že dokáže postavit mnohonásobně složitější vojenskou techniku.
    V letectví je dle mého názoru top Evropa v kosmonautice USA. Ve srovnání je v těchto odvětví Rusko opravu už za horizontem a zaostalé…

 3. No myslím si že pokud přejdou na zbrojní výrobu dopadne to jak v Americe kdy vládnou v zemi zbrojní koncerny a nekonečným válkám nebude konce.

 4. Rusák vždy lhal,lže a bude lhát společně s našimi proputinovskými patolízaly,kteří se tetelí blahem jak se Putinovi “daří” na Ukrajině.Zatím úspěchy vraha Putina mají zpoždění jeden rok. To už měla být (podle plánu) loutková vláda v Kijevě a pojízdné krematoria už spalovala odpůrce šmejda Putina.

  1. Putin dokázal, že NATO je jen zbrojní výsměch , udržet rok takto válčit by nedokázalo ani USA, jak dopadlo ve Větnamu co ? Ukrajina bude vůbec ráda, že jim něco vůbec zůstane, tak zkorumpovaná země nemůže nikdy vyhrát.

   1. Rusové o Ukrajinu nemají zájem. Než bx tu vykradenou, rozkradenou, zničenou a zkorumpovanou fašizoidní zemi dali “do kupy”, trvalo by to tak padesát let. * Putin jen chce chránit obyvatele, které (vydatnou pomocí EU a USA) vraždí nenávistné soldatesky Zelenského.

 5. Tak jestli to zdrzeni ve vyrobe bude stejne jako zdrzeni pri tridenni specialni operaci, tak myslim ze uz v roce 2341 se muzeme tesit 😀

 6. Až na to, že podle většiny odborníků SU 57 stealth není. Ono logicky , zjevně nemá žádnou kapotáž kolem motorů ani chlazený výtokových plynů .

 7. Zbrojení celosvětově, je drogou mocných. Dopřejme jim to potěšení! Kdo si hraje, nezlobí na demonstracích. Hospodářství to sice ruinuje, ale ekonomice to prospívá. Zkrátka, chce to politický nadhled.

  1. Samozřejmě, jen hlupák si může myslet, že, Rusové zaspali :-), zač je tady pořád máte? :-), to tady jen naši politici blábolí nesmysly a pár lidí jim to věří.

   1. Tři hlu***ci Janové (Strapina, Štěpán+ další Ján..) věří ruským slibům a chválám o “nět v mire analoga” SU-57 🙂 Nikdo, natož Ukrajinci se nemusí těchto, pouze přehlídkových, letadýlek obávat 🙂 Hned jejich 1. sériový kus havaroval při předávce armádě 🙂 Zatím je, podle všech informací, vyrobeno cca 10-12 kusů. Sériová výroba (od 2021) “běží naplno” = tzn. 3 ks/ročně, stále se starým motorem = NENÍ to žádný stealth!
    Jen info pro rusofily a proruské chcimíry a putinovce = USA vyrábí 170 ks F-35 ročně 🙂

 8. Někdy je lepší více přemýšlet a méně se věnovat propagandě. Dnes se například na jiném místě internetu píše toto: “Na základě dostupných informací se v USA vyrobí měsíčně 14 až 15 tisíc granátů ráže 155 mm. Ozbrojené síly Ukrajiny podle odhadů spotřebovávají při svých akcích až 5 tisíc 155 mm granátů za jeden den.” Zatímco Rusové vyrobí trojnásobek americké produkce, protože na to mají dostatek levné suroviny – plynu. Ten, kdo nemá zažitá dogmata rychle pochopí, že to znamená minimálně tři závažné důsledky…

 9. Su 57 je stroj maximálně 4+ generace. Je vyráběn klasickou nýtovanou technologií a používá dokonce i sériové komponenty ze strojů čtvrté generace. Ani ještě nemá nové motory.
  Zcela postrádá STEALTH nátěr. Rusové ho ještě umí jakž takž nastříkat ručně, ale nejsou schopni ho udržovat v poli. Takže na něj úplně rezignovali. “Neviditelnost” zepředu je také fiktivní, protože odstínění kabiny proti paprskům radiolokátoru není řešeno.
  Ale stejně to bude asi nebezpečné éro, protože určitě bude mít výkonný radar a má schopnost odpalovat rakety dlouhého dosahu, dokonce i daleko mimo dosah svého vlastního radaru.

 10. Vzdyt uz jim ho sestrelil i Mavarick :-D. Jesli si dobre pamatuju, tak za poslednich 10min prenosu to byly 3 kusy….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *