Rusové si sami sestřelili bombardér Su-34. Legendu vlastního letectva

Rusové opět útočí na vlastní armádu. Sestřelili si vlastní bombardér Su-34, posádka se stihla zachránit. Tento případ není první. Již se stalo, že ruská armáda zaútočila do vlastních řad. Jak to, že Východoevropané takto pochybili?

Byl to den jako každý jiný, pátek 3. března 2023. Nad Jenakijevem v Doněcké lidové republice došlo k sestřelení ruského bombardéru ruskou armádou. Typ letadla a detaily nehody se uchovaly jen díky videozáběrům, které nestihly zachvátit plameny. Z videosnímků je jasně zřejmé, že se jedná o dvoumístný bombardér Su-34. Jedná se o výhradně Ruské letadlo. Ukrajina takový typ nevyužívá, proto zde není pochyb o původu letounu.

Důvod útoku

Útok byl neplánovaný, mělo se jednat pouze o velké nedorozumění. Ruská armáda má dlouhodobé problémy se svými identifikačními systémy. Ruská i ukrajinská armáda využívají podobné značení letadel. Došlo k selhání IFF systému a tím i k nesprávně mířenému útoku.

Bombardér Su-34

Aliance NATO ho nazývá Fullback. Bombardér SU-34 je téměř zvětšená verze bombardéru Su-27, který měl za cíl pozemní útoky. Pozměněna byla pouze přední část bombardéru, a to konkrétně přidáním ocasní plochy. Letoun Su-34 má velice specifické umístění sedaček pilotů. Nejsou za sebou, jako ve většině tandemových letadel, ale vedle sebe.

To má přispívat koordinaci a spolupráci pilotů. Další typickou signifikací je posílení odolnosti vůči pozemní protileteckým střelám. Kokpit je tvořen z titanu, díky kterému se piloti pravděpodobně stihli katapultovat a zachránit se. Su-34 je chopen unést až 8 tun munice a na palubě bývá kanon ráže 30 mm.

Zdroj: Twitter

Jak velká je to ztráta pro Rusko?

Při napadení Ukrajiny v únoru 2022 měla ruská armáda asi 130 letounů. Provoz jednoho letounu před patnácti lety stál asi 47 milionu dolarů. Dnes je to zajisté mnohem více, když započteme inflaci. Chyby, jako zničení vlastních letadel, je pro Rusy nemalá rána.

Nejenže armádě chybí vybavení, ale také tu stále hrozí riziko útoku na vlastní letouny. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Twitter, kyivindependent, Trendsmap

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments