Obavy z Ruska. Nasadilo do bojů obávaný letoun a zrychlilo jeho výrobu

Ruská válka na Ukrajině upoutala pozornost světové veřejnosti na zbrojní průmysl a v médiích se často začaly skloňovat názvy moderních zbraní, o kterých do té doby mluvili spíš jen odborníci.

Suchoj Su-57

Jedním z obávaných strojů ruské armády je Su-57 – dvoumotorový proudový víceúčelový stíhací letoun páté generace. Rusové ho vyvíjeli již několik let a prezentovali ho jako chloubu své armády.

Zásadní je, že Su-57 lze charakterizovat jako stealth (tedy obtížně zjistitelný), což je u ruských strojů poněkud unikátní. Testy sice prokázaly, že stealth u Su-57 nedosahuje požadované kvality, stále se však jedná o obávaný stroj. První letoun tohoto druhu obdržela ruská armáda v roce 2020. Objednala si jich na několik desítek, nicméně většina z nich zatím nebyla dodána.

Boje nad Ukrajinou

Vzhledem k tomu, že je Su-57 bojový stíhací letoun s deklarovanou obtížnou zjistitelností, panovaly hlavně z počátku války poměrně velké obavy z jeho zapojení do bojů nad Ukrajinou. Zdá se však, že Rusové si své stroje zatím spíše šetří.

Může to mít několik důvodů. Pravděpodobně jich ve svých skladech mají jen pár a nechtějí o ně přijít. Vzhledem k tomu, že se s Su-57 pyšnili jako se supermoderními stroji, které ukazují sílu jejich armády, znamenalo by jejich sestřelení značné ponížení. Navíc Rusko plánovalo do budoucna Su-57 i exportovat (na jejich vývoji spolupracovalo s Indií, která o ně měla zájem) – a budoucí obchody by případné selhání v boji mohlo do značné míry poškodit.

Foto: Shutterstock

Zrychlení výroby

Rusové deklarovali, že zrychlují výrobu Su-57. Pokud by se to skutečně podařilo, mohlo by to pro ukrajinskou obranu znamenat další problém. I zde však existuje varianta, že stejně jako v mnoha jiných vojenských oblastech, i nyní Rusové své schopnosti a možnosti značně nadhodnocují až do úrovně mystifikace. Výroba Su-57 trpěla na řadu zdržení již před válkou a nyní ji komplikují ještě západní sankce.

Foto: Shutterstock, zdroje: Business Insider, Defense Bridge

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

34 názorů k článku “Obavy z Ruska. Nasadilo do bojů obávaný letoun a zrychlilo jeho výrobu

 1. Já jsem přesvědčen ,že ho přesto dokončí a uvedou do provozu- sánkcím navzdory!!!!!!!!!!!!A bude to možná už brzy!!!!!!!!!!!§

  1. Postavili 2 prototypy a jeden jim spadl. To je 50%. Takové letadlo je v podstatě zbraní nepřítele.

  2. Jsi odvážný zveřejnit své myšlenky. V Práglu měl ten kluk na ranci poslední písmeno abecedy a už ho ženou k soudu. A nový pan prezident se vyjádřil jasně – plná Letná mi nevadí /na ty kálím/ útok na ukrajinskou vlajku ANO.

    1. O ty kšefy už ruSSáci přišli dávno před válkou . Jejich letadla reálně nikdo nechce . Objednávky odřekli i Indové a Egypťani , když vidí že to je jen nablejkskanej totální šunt a radši nakupuju Rafaly od Francouzů . Sice dráž , ale kvalita a nesrovnatelně vyšší bojová kvalita a nadřazenost .

  3. uvedou do provozu- sánkcím navzdory
   ——————————————————
   Jo, věčně nedokončenej šunt co nejsou ruSSáci schopný reálně rozchodit – dokončit – dlouhý léta , tak ho rozchodí pod sankcema ? To je proti logice a zdravýmu rozumu . To budou rozhodně dřív lítat prasata . Bez mezinárodní spolupráce nic nedokážou vyrobit ani na západě .
   Nedávno mě překvapilo že i Švédské nové Gripeny vlastně ani moc Švédské nejsou . Americkejma motorama počínaje a elektronikou a avionikou konče .
   V zaostalým a primitivním ruSSku v žádným případě z lejna bič neupletou !!!! To ani náhodou

   1. Kdyby Rusové byli tak zaostalí, jak vy doufáte, svinští angoSSaSSové by je dávno sežrali. A kdyby americká administrativa nebyla plná kreténů a debilů jako bidet, domluvili by se s Ruskem jako rovný s rovným a tím udělali protiváhu vůči Číně. Ale protože americká administrativa je plná kreténů a debilů jako bidet, místo toho udělala blok Rusko – Čína. A to je nad jejich síly.

 2. Zrychlí výrobu. Již nebudou 2 ročně, ale 3…
  No ale bez dílů ze západů to půjde komplikovaně. Věřím, že si to tam ale nějakou cestu najdou.

  Je tady krásně vidět zaostalost oproti USA, kde F22 Raptor, který prostě je lepší než toto SU je zařazen už skoro 20 let ve výzbroji.

  1. Je někde nějaký zdroj o srovnání letových vlastností atd. z kterého jste čerpal nebo je to jen váš laický dohad (ne odhad )? Řekl bych že za B je správně.
   Jinak je docela úsměvné jak spousta Čechů rádo používá ono ,,zaostalé Rusko ” Jistě, s ohledem na možnosti a zdroje opravdu nemají nějak oslnivé výsledky , ovšem pořád dokážou postavit atomové ponorky, vyvíjet letadla ,vysílají lidi i materiál do kosmu atp. Tolik na sebe pyšní Češi musí být vděční Němcům že si vzali pod křídla národní chloubu Škodovku protože ta by jinak zanikla. Ještě několik let po revoluci kdy už tu Rusák nic nezakazoval pořád dokola hoblovali Favorita kdy měnili barvu a hrdě tomu říkali Green line, Silver line atd. Dost podobné je to s Alkou ,kdy se i po létech vlastně jedná o dokola upgradovaného Albatrosa. Ano, avionika a motor už jsou jiné a lepší, ovšem ten základ pořád zůstává a laik ani nepozná rozdíl. Češi dokáží vymyslet i světové věci ,jako třeba kontaktní čočky, nanovlákna atp. Jenže o tom spousta lidí ani pořádně neví, a tak to bude i u těch (nejen ) Rusů. Taky víme prdlačky co všechno krom těch okatých věcí které jsem vypsal nahoře ještě dokázali. Ale i to málo vypsané by mělo stačit k troše opatrnosti při dělání soudů kdo je a kdo není zaostalý. My jsme dokázali do vesmíru poslat jediného člověka a to ještě díky těm Rusům. A Američani s nimi lítali i v době kdy na ně v jiných oblastech uvalovali sankce a bez Rusů by mohli posílat maximálně družice a ani ty vlastně ne, protože od Rusů brali i motory. Docela kontrast s vaším prohlášením o zaostalosti oproti USA . Pokud se budete o téma letů do kosmu zajímat tak si to snadno dohledáte. Takže ono by se dalo říct ,,jak v čem “.

   1. Máte to trochu popletené pane. Česko není na rozdíl od USA a Ruska světová velmoc, jestli jste si nevšiml. Myslím, že na světě je poměrně dost vyspělých zemí, které nemají vesmírný program. Těm to podle vaší “logiky” také můžete vyčítat, že se sami nedostali do vesmíru… Co se týče těch letadel, tak používání starého modifikovaného draku je naprosto běžná věc. Se podívejte na F16. Pokud je konstrukce dobrá, má cenu s ní pokračovat, pokud ne, udělá se nový letoun. A co se automobilového průmyslu týče, tak ten nám pohřbila právě ta slavná ruská kontrola nad vším. Aby automobilka udržela krok, tak musí vydělávat a investovat do vývoje. Tady se vývoj minimalizoval, neinvestovalo se do něj a když už se mohlo vyvíjet bez kontroly z Ruska, tak zkrátka nebylo za co, protože by se najednou muselo dohnat 30 let vývoje. V té době postavit Škodovku na vlastní nohy by se rovnalo vytvoření prakticky nové automobilky. O USA a jejich družice se nebojte. Oni si poradí, jsou to čistí kapitalisté. To, že od Rusů brali motory nebylo kvůli tomu, že by je neuměli udělat, to bylo proto, že se jim to vyplatilo… V Rusku když už se něco opravdu vyvíjí, tak je to čistě kvůli zbrojení. Ano, oni lítají do vesmíru, to je prakticky armádní záležitost, ale aby vymysleli něco pro normální lidi to ne. Podle toho třeba vypadá jejich výroba aut…

   2. ČR si aspoň nahraje na velmoc, nehledě na to, že je jich 15x víc a mají zdroje z prodeje ropy a plynu, o kterých se nám nesní. Kdo se zajímá o lety do kosmu ví, že Rusko žádné lety nemá, pouze pendlují k ISS a zpět v minimálně vylepšené prastaré raketě. Jaké úspěchy Ruského kosmického program z posledních let znáte?

   3. Ano USA používalo velice kvalitní RD180, vycházelo to do nedávna ekonomicky i provozně dobře. To samé s taháním lidí se Sojuzem na ISS. Koukněte ale dnes, systém SpaceX, to uteklo celému světu o parník. Technologie návratu a ekonomika je se zbytkem světa nesrovnatelná. Co má dnes ESA a co mají Rusáci? Esa se snaží, Rusko desítky let nic nového…
    Letectví. Národ co nedokázal za posledních třicet let postavit funkční a spolehlivé dopravní letadlo z vlastních technologii, nevěřím, že dokáže postavit mnohonásobně složitější vojenskou techniku.
    V letectví je dle mého názoru top Evropa v kosmonautice USA. Ve srovnání je v těchto odvětví Rusko opravu už za horizontem a zaostalé…

 3. No myslím si že pokud přejdou na zbrojní výrobu dopadne to jak v Americe kdy vládnou v zemi zbrojní koncerny a nekonečným válkám nebude konce.

 4. Rusák vždy lhal,lže a bude lhát společně s našimi proputinovskými patolízaly,kteří se tetelí blahem jak se Putinovi “daří” na Ukrajině.Zatím úspěchy vraha Putina mají zpoždění jeden rok. To už měla být (podle plánu) loutková vláda v Kijevě a pojízdné krematoria už spalovala odpůrce šmejda Putina.

  1. Putin dokázal, že NATO je jen zbrojní výsměch , udržet rok takto válčit by nedokázalo ani USA, jak dopadlo ve Větnamu co ? Ukrajina bude vůbec ráda, že jim něco vůbec zůstane, tak zkorumpovaná země nemůže nikdy vyhrát.

   1. Rusové o Ukrajinu nemají zájem. Než bx tu vykradenou, rozkradenou, zničenou a zkorumpovanou fašizoidní zemi dali “do kupy”, trvalo by to tak padesát let. * Putin jen chce chránit obyvatele, které (vydatnou pomocí EU a USA) vraždí nenávistné soldatesky Zelenského.

 5. Tak jestli to zdrzeni ve vyrobe bude stejne jako zdrzeni pri tridenni specialni operaci, tak myslim ze uz v roce 2341 se muzeme tesit 😀

 6. Až na to, že podle většiny odborníků SU 57 stealth není. Ono logicky , zjevně nemá žádnou kapotáž kolem motorů ani chlazený výtokových plynů .

 7. Zbrojení celosvětově, je drogou mocných. Dopřejme jim to potěšení! Kdo si hraje, nezlobí na demonstracích. Hospodářství to sice ruinuje, ale ekonomice to prospívá. Zkrátka, chce to politický nadhled.

  1. Samozřejmě, jen hlupák si může myslet, že, Rusové zaspali :-), zač je tady pořád máte? :-), to tady jen naši politici blábolí nesmysly a pár lidí jim to věří.

   1. Tři hlu***ci Janové (Strapina, Štěpán+ další Ján..) věří ruským slibům a chválám o “nět v mire analoga” SU-57 🙂 Nikdo, natož Ukrajinci se nemusí těchto, pouze přehlídkových, letadýlek obávat 🙂 Hned jejich 1. sériový kus havaroval při předávce armádě 🙂 Zatím je, podle všech informací, vyrobeno cca 10-12 kusů. Sériová výroba (od 2021) “běží naplno” = tzn. 3 ks/ročně, stále se starým motorem = NENÍ to žádný stealth!
    Jen info pro rusofily a proruské chcimíry a putinovce = USA vyrábí 170 ks F-35 ročně 🙂

 8. Někdy je lepší více přemýšlet a méně se věnovat propagandě. Dnes se například na jiném místě internetu píše toto: “Na základě dostupných informací se v USA vyrobí měsíčně 14 až 15 tisíc granátů ráže 155 mm. Ozbrojené síly Ukrajiny podle odhadů spotřebovávají při svých akcích až 5 tisíc 155 mm granátů za jeden den.” Zatímco Rusové vyrobí trojnásobek americké produkce, protože na to mají dostatek levné suroviny – plynu. Ten, kdo nemá zažitá dogmata rychle pochopí, že to znamená minimálně tři závažné důsledky…

 9. Su 57 je stroj maximálně 4+ generace. Je vyráběn klasickou nýtovanou technologií a používá dokonce i sériové komponenty ze strojů čtvrté generace. Ani ještě nemá nové motory.
  Zcela postrádá STEALTH nátěr. Rusové ho ještě umí jakž takž nastříkat ručně, ale nejsou schopni ho udržovat v poli. Takže na něj úplně rezignovali. “Neviditelnost” zepředu je také fiktivní, protože odstínění kabiny proti paprskům radiolokátoru není řešeno.
  Ale stejně to bude asi nebezpečné éro, protože určitě bude mít výkonný radar a má schopnost odpalovat rakety dlouhého dosahu, dokonce i daleko mimo dosah svého vlastního radaru.

 10. Vzdyt uz jim ho sestrelil i Mavarick :-D. Jesli si dobre pamatuju, tak za poslednich 10min prenosu to byly 3 kusy….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *