Oblečení, obuv ani hračky už v supermarketu nepořídíte. Nakupujte online, vyzval ministr Havlíček k definitivní likvidaci maloobchodníků

Navzdory obrovské kritice, která se na tento krok opakovaně snáší, se vláda opět rozhodla uzavřít maloobchodní prodejny s výjimkou těch, které prodávají nejnutnější zboží, jako jsou potraviny, drogerie nebo léky.

Hlavně ať už mlčí

S námitkou menších prodejců, že je to nespravedlivé, protože lidé si mohou nepotravinářské zboží, jako je oblečení nebo hračky, kupovat ve větších supermarketech, jež zůstávají otevřené, se vláda vypořádala po svém. Rozhodla se uzavřít i části těchto obchodů, kde se neprodávají potraviny nebo drogistické potřeby. Argument prodejců byl ale pochopitelně odlišný: když supermarkety mohly dosud toto zboží prodávat, proč není možné nechat otevřené i malé prodejny, ve kterých se nepohybuje zdaleka tolik lidí, obzvlášť když dodržují nařízení o maximálním počtu zákazníků na prodejní ploše.

Co se týká supermarketů, nebude se moct prodávat vše, co je možné prodávat i v malých obchodech. Nikdo nebude znevýhodněn. Jestliže není možné prodávat hračky v malém obchodě, nebude možné prodávat hračky v supermarketu. Nebude možné prodávat ani elektroniku,” uvedl na tiskové konferenci vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Online pořídíte vše

Po restauracích tak byly rychle uzavřeny i prodejny obuvi, oblečení, elektra či hraček. Nařízení vstupuje v platnost 27. prosince a potrvá pravděpodobně delší dobu, protože třetí vlna epidemie je teprve na vzestupu. Marně prodejci volali po tom, ať se třeba ještě zpřísní omezení zákazníků v prodejnách, ale ať už se hlavně nezavírá. To je totiž pro prodejce likvidační.

Na jedné straně sice mohou žádat o kompenzace, na té druhé však ztrácí tržní pozici, kterou se jim už zřejmě nepovede získat zpět. Stále více lidí se učí nakupovat veškeré zboží na internetu, protože zkrátka nemají jinou možnost.

Mnozí obchodníci také nevěřili vlastním uším, když ministr Havlíček lidem tento způsob nákupu sám doporučil. “Co se týká případného nedostatku něčeho, je vždy možné si to dokoupit prostřednictvím internetu,” řekl ministr.

Ministr tak popřel sám sebe a podtrhl, že na jedné straně jsou absolutně poražení a na straně druhé vítězové. Neuvědomuje si, že tento stav trvá už téměř rok a dochází zde k naprosté devastaci maloobchodu, za nímž stojí obvykle malí živnostníci, kteří to mají jako svou obživu.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments