Obří sluneční skvrna míří přímo k Zemi. V posledních dnech se markantně zvětšila

Pod pojmem sluneční skvrna se ukrývá místo na povrchu Slunce, kterému magnetické pole zabraňuje v tom, aby mohlo proudit. Tyto skvrny mají menší teplotu než ty okolní, a právě z těchto oblastí vylétávají magnetické siločáry, které se nicméně navrací do oné oblasti. Ze Země tyto skvrny o nižší teplotě lze zaznamenat pomocí jejich pozměněného, tmavšího zbarvení.

Vědci začaly takovouto skvrnu řádně sledovat, jelikož se velmi rychle zvětšuje a míří směrem k nám. Pojmenována byla AR3085. Pozornost si získala díky tomu, že během velice krátkého intervalu narostla do velikosti vyšší, než jsou některé planety v sluneční soustavě.

Případná rizika

Skvrny se velice snadno mohou změnit v erupce, jejichž příčinou je změna počasí nejen ve vesmíru, ale současně i u nás na Zemi. Zkoumány začaly být převážně proto, aby se možná změna počasí dala předem určit. Změna počasí by nebyla pouhým problémem. V případě, že by nastaly vyšší erupce, může dojít k narušení radiokomunikace družic. To znamená narušení navigačních technologií a elektrických a energetických sítí.

Foto: Freepik

Aktuální situace

V této chvíli je intenzita erupce nižší a uvedené hrozby prozatím neznamenají jakékoliv narušení pro naše fungování zde na Zemi. Současně nejsou ohroženy ani kosmické lodě. Země je chráněna atmosférou, která zabraňuje prosáknutí určitých energetických elementů a slunečního záření.

Možný scénář

Astronomové skvrnu bedlivě sledují, z historie poznatky čerpat příliš nelze. Slunce se nachází ve svém jedenáctiletém cyklu u konce, čímž se mění jeho magnetické póly. Jedním z možných scénářů této výměny je sluneční bouře. Magnetické póly musí být v rovnováze, což se bohužel u AR3085 říci nedá. Póly má umístěné v opačném směru, nežli by měly být (kladný je nahoře, zatímco záporný dole).

Bouře může pro lidstvo představovat obrovské riziko, jehož plná závažnost je prozatím plně neznámá.

Foto: Shutterstock, zdroj: tech.hindustantimes, NYPost

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments