Podle vyprávění kněze našel v kukuřičném poli něco úžasného. Má to spojitost i s Čechy

Kukuřičná pole máme spojená se záhadnými kruhy, které se v nich občas objevují. Předměty, které v kukuřičném poli nalezl Dr. Adam Kędzierski se svými kolegy, jsou ale mnohem zajímavější. Skupina archeologů totiž našla hotový poklad, a to díky místnímu knězi, který se s nimi podělil o domněnky hledačů pokladů.

Kouzelný hrnec až po okraj naplněný vzácným pokladem

Ve Słuszkowě v Kaliszském okrese vykopal na kukuřičném poli archeolog Dr. Adam Kędzierski a jeho kolegové keramický hrnec. Jeho původ se datuje do 12. století a byl až po okraj naplněn mincemi, prsteny a náramky. V hrnci bylo nalezeno na 6500 předmětů. Konkrétně obsahoval křížové denáry a čtyři snubní prsteny vyrobené z drahých kamenů.

Objev pokladu byl zcela náhodný

Původně se Kędzierski do této polské lokality vypravil kvůli úplně jinému pokladu, který byl nalezen již v roce 1935 a skládal se z obrovského množství mincí. O existenci dalšího pokladu se zmínil místní kněz Jan Stachowiak. Právě díky němu se dal archeolog i s kolegy do pečlivého pátrání s pomocí detektorů kovů a brzy narazili na již zmíněný hrnec.

Foto: Shutterstock

Komu poklad patřil?

Podle místa nálezu obou pokladů se spekuluje o tom, že poklad patřil polskému knížeti Zbyhněvovi z rodu Piastovců. Ten v Polsku vládl mezi lety 1102 až 1107 a odhaduje se, že poklad pochází z roku 1105. Pokud je to pravda, čemuž napovídá i nápis na jednom z prstenů, je poklad propojen i s Českem. Jednou z členek dynastie Piastovců byla totiž také Marie Dobroněga Kyjevská, babička české kněžny a královny Svatavy Polské.

Nález dvou pokladů na téměř totožném místě je neuvěřitelný. Odborníci se shodují na tom, že to svědčí o tom, že právě tato polská oblast byla v minulosti významným střediskem či dokonce samotným sídlem polského knížete.

Foto: Freepik, zdroj: Dailyhindnews, Livescience, Tert

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments