Podvodník, který dokázal prodat i Karlštejn. To byl Harry Jelínek

Příběh podvodníka Harryho Jelínka je notoricky známý hlavně kvůli jeho husarskému kousku, kdy se mu podařilo prodat hrad Karlštejn americkému kupci. Škraloupů měl však na kontě mnohem víc.

Jelínek na práci nikdy nebyl

Harry Jelínek se ve skutečnosti křestním jménem jmenoval hezky česky Josef. V jeho pozdějším životě však zřejmě potřeboval trochu světáčtější jméno, a tak se představoval jako Harry.

Pocházel z dobré rodiny a studoval medicínu, ale do studia ani do práce se mu zřejmě příliš nechtělo. Raději zvolil život hochštaplera – užíval si přízeň bohatých pražských paniček, půjčoval si peníze, utrácel… a velmi brzy přišel na to, že díky své charismatické osobnosti si občas může dovolit i nějaký ten podvod.

Falešné cennosti a umělecká díla

Harry Jelínek se rozhodl, že bude prodávat starožitnosti. Ale nebyl by to on, kdyby v tom nebyl nějaký háček. Samozřejmě že často prodával falza. A nikdy se mu nic nestalo. Čelil mnoha žalobám, ale dařilo se mu jim vyhýbat. A tak Jelínek přitvrzoval – začal prodávat falzifikáty velkých malířských mistrů a inkasovat horentní sumy.

Díky svému šarmantnímu vystupování, řečnickým schopnostem a zábavné osobnosti se dostával do nejvyšších pater společnosti, kde peníze jen tekly a jemu často stačilo jen natáhnout ruku.

Prodej Karlštejna

Což se stalo v době, kdy chtěl nabídnout některé obrazy či starožitnosti americkému průmyslníkovi. Američan však zatoužil spíše po nějakém evropském zámku – a Jelínek neváhal a nabídl mu rovnou nejznámější český hrad – Karlštejn.

S okouzlující drzostí si Karlštejn pronajal, pozval tam Američany a nabízel jim ho jako běžnou realitu. Byl tak přesvědčivý, že inkasoval opravdu vysokou zálohu – a s tou zmizel.

Už tak neuvěřitelný příběh je ještě korunován tím, že stejného Američana, který zatím netušil, že prodej Karlštejna je jen podvod, potkal znovu ve Splitu, kde mu prodal jachtu. Samozřejmě že šlo opět o podvod.

Kolaborace s nacisty

Harry Jelínek byl možná geniální podvodník a historky z jeho života by vydaly na zábavnou komedii. Bohužel se extrémně ušpinil v době druhé světové války, kdy nasedl na antisemitskou vlnu a nakonec se stal kolaborantem a donášel gestapu. Na tom už zábavného není zhola nic a jde o velmi hořkou tečku za jeho příběhem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, English.radio, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments