Opatření nestačí, přijde jejich zpřísnění. Prymula na vládě naposledy jedná o zákazu vycházení a povinném home office

Pondělní schůze vlády se s velkou pravděpodobností opět protáhne o dlouhé hodiny a výsledkem bude takřka jistě zpřísnění opatření proti nepříznivému vývoji epidemie. Stávající vládní nařízení totiž neplní svou funkci tak, jak si epidemiologové představovali. O tom, že kabinet bude muset přitvrdit, mluvili už o víkendu premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Roman Prymula. Dnes potvrdili, že nejspíše přijmou nová opatření.

Zákaz vycházení v noci, nebo i ve dne?

Mělo by jít o dosud nejpřísnější přitvrzení opatření, které zemi ještě více přiblíží lockdownu, pokud ho rovnou nenastolí. Premiér Andrej Babiš však dnes uvedl, že lockdown si příliš představit nedovede a spíše půjde o rušení aktuální výjimek či další chirurgicky mířená nařízení.

Jedním z pravděpodobných opatření je zákaz nočního vycházení. Nejčastěji se hovoří o tom, že lidé nebudou smět vycházet od 21:00 do 5:00, a to ani ve dvojicích nebo za účelem sportu.

Výjimku by mohli dostat lidé, kteří potřebují vyvenčit psa. Ti by se mohli pohybovat v okruhu do 100 metrů od svého bydliště. Další výjimku by měli získat také lidé, kteří pracují na směny a potřebují se dostat na pracoviště, případně zpět domů. Opatření by se nemělo týkat ani pracovníků zajišťujících bezpečnost.

Je však možné, že nová opatření se budou týkat také omezení pohybu osob přes den. Zde však zatím není jasné, jakým způsobem bude koncipováno.

Home office povinně

Vláda zvažuje, že zaměstnavatelům nařídí, aby své zaměstnance vyzvali k práci z domova, pokud to jejich práce dovolí. To by podle epidemiologů mohlo významně omezit kontakty, které jsou aktuálně stále příliš časté na to, aby se významněji snížilo reprodukční číslo z aktuálních cca 1,4.

Na vládě o opatřeních z pozice ministra zdravotnictví pravděpodobně naposledy jedná Roman Prymula. Premiér se v příštích dnech chystá uvést do úřadu jeho nástupce, kterým se zřejmě stane Jan Blatný, který dosud působil jako náměstek ředitele FN Brno. Prymula už oznámil, že nebude stát v cestě a odstoupí. Potvrdil, že by s vládou rád spolupracoval externě jako epidemiolog.

Foto: vlada.cz