Vláda přitvrdila. Zavedla večerní zákaz vycházení, nařídila home office a v neděli zavřela obchody

Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, vzhledem k tomu, že epidemiologická situace v zemi se nevyvíjí pozitivně. Nenaplnily se představy epidemiologů o tom, jakým způsobem zaberou stávající opatření. “Aktuální situace se vyvíjí komplikovaně a zatím nevidímě pokles, který jsme očekávali v těchto dnech. Ještě máme dva tři dny, kdy je možné zjistit, zda opatření mají nějaký efekt,” uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Zákaz vycházení od devíti večer

Cílem nových opatření je pokud možno nepoškodit ekonomiku, ale zároveň zabezpečit pokles křivky, která v zemi je. Od 28. října začíná zákaz volného pohybu osob od 21:00 do 4:59 s nezbytnými výjimkami. Těmi jsou cesty do zaměstnání a za výkonem podnikání. Dále platí různé specifické podmínky pro jednotlivá povolání. Po deváté večerní je možné také venčit psa, ale jen do 500 metrů od bydliště.

Nařízení home office a nedělní zákaz prodeje

Vláda také zavádní povinné home officy. Ty by měly být přikázány všude tam, kde je to možné. Mělo by se týkat soukromých podniků i státní sféry.

Zakazuje se maloobchodní prodej v neděli a ve všedních dnech potom obchody musí zavřít ve 20:00. Výjimek v tomto opatření je nicméně tolik, že se v tom málokdo vyzná.

Plánované zákroky se musí odložit

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo odkládat elektivní zdravotnické úkony, tedy takové, které jsou dopředu plánované.

Problém je v tom, že mobilita neklesla tak, jak se očekávalo. “Opatření, která se osvědčila v první vlně, nyní nefungují,” uvedl ministr zdravotnictví. “Blížíme se k hladinám, které ohrožují český zdravotnický systém.

Procento pozitivních testů je třetinové ze všech testů. V populaci je obrovská nálož. Můžeme mít až 500 000 pozitivních lidí,” řekl Roman Prymula.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments