Lockdown si nedovedu představit, otáčí opět Babiš. O víkendu přitom přiznal, že opatření nefungují

Premiér Andrej Babiš o víkendu promluvil k občanům s nepříliš povzbudivým projevem, ve kterém uvedl, že stávající protiepidemiologická opatření nefungují a musel by se stát zázrak, aby fungovat začala. Opět zopakoval, že hlavním důvodem je nedodržování vládních nařízení obyvatelstvem. Doložil to přitom fotografiemi ze sobotních farmářských trhů na náplavce. V té době přitom už bylo známo, že tyto fotografie byly úmyslně zkreslené a reálně situace na trzích nevypadala tak hrozivě.

Testovat by měly firmy

Odborníci se přitom shodují v názoru, že pokud efekt nepřinesou stávající opatření, není už vlastně jiné možnosti, než vyhlásit lockdown. Tedy nechat v provozu jen kriticky důležitou infrastrukturu a významným způsobem omezit svobodu pohybu. Například v Izraeli byla uzavřena i výdejní okénka restaurací a lidé se mohly pohybovat pouze v okruhu jednoho kilometru od svého bydliště.

Andrej Babiš ale dnes prohlásil, že něco takového si představit nedovede. “Úplný lockdown si já osobně neumím představit, ale mohou být přijata opatření, že by firmy měly povinnost testovat, ale já nejsem epidemiolog, nechci to navrhovat. Vidím ale, že opatření zatím bohužel nefungují,” vypálil v rozhovoru pro idnes.cz nový návrh, o kterém se do této chvíle vůbec nediskutovalo. Naopak se hovořilo o tom, že plošné testy zajistí stát. Z jeho vyjádření ale zároveň vyplývá, že hlavní slovo budou mít epidemiologové. Vláda by o nových opatřeních podle Babiše mohla jednat už dnes.

Většina současných výjimek zřejmě skončí

Dosavadní ministr zdravotnictví Roman Prymula v neděli v České televizi uvedl, že opatření skutečně nenesou kýžený efekt a pokud v pondělí nebo úterý neuvidíme pokles proti závěru minulého týdne, budou na místě drastičtější opatření.

Premiér Andrej Babiš naznačil, že první obětí by se mohly stát nejrůznější výjimky. Otevřeno tak dnes mohou mít například zverimexy nebo sázkové kanceláře. “Musíme se znovu podívat na výjimky, které v současné době máme. Předpokládám, že ta opatření se zpřísní, protože když jsme viděli, co se děje třeba na náplavce, tak to je neuvěřitelné,” řekl Babiš.

Foto: Facebook A. Babiše

Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments