Petr Kellner zahynul. Havárii vrtulníku nepřežili ani další miliardáři

Nejbohatšímu Čechovi se stal osudným let vrtulníkem Eurocopter AS350 B3, který absolvoval na Aljašce v rámci své vášně heliskiingu. Smrt Petra Kellnera doslova otřásla zejména českým byznysem. Dozvuky jeho odchodu budou patrné ještě dlouhou dobu, kdy se dají očekávat nájezdy jeho někdejších konkurentů na lukrativní aktiva, jež shromáždil v holdingu PPF, jehož byl zcela dominantním akcionářem.

Dolarových miliardářů, mezi které Petr Kellner patřil, je na celém světě jen několik tisíc. Zdá se však, že mají jedno společné slabé místo. A tím jsou vrtulníky. V jejich troskách totiž v poslední době nezahynul pouze Kellner, ale i další světoví boháči.

Čtěte také: Kde trávil Petr Kellner své poslední chvíle. Luxusní resort, ve kterém noc stojí 50 tisíc na osobu a zahrnuje i osudný heliskiing

Letošní březen je v tomto ohledu obzvlášť tragickým měsícem. Na jeho začátku totiž v Normandii zahynul po pádu vrtulníku miliardář Olivier Dassault (69), který byl zároveň francouzským poslancem. Jeho jmění pocházelo především z majetkového podílu ve skupině Dassault, kterou založil Olivierův otec, slavný konstruktér a výrobce letadel. Ani to, že byl Dassault takříkajíc “od fochu”, nezabránilo katastrofě stroje Eurocopter AS350 Écureuil. Šlo o obdobný model, v jakém havaroval Petr Kellner.

Eurocopter AS350 je stroj, ve kterém osudově havarovali Petr Kellner a Olivier Dassault. / Foto: Shutterstock

Další drama se odehrálo 27. října 2018. Po vzletu vrtulníku AgustaWestland AW169 z fotbalového stadionu anglického Leicesteru došlo k jeho pádu a na palubě mezi pěti oběťmi byl i majitel klubu a dolarový miliardář Vichai Srivaddhanaprabha. Jmění tohoto thajského podnikatele se odhadovalo na 4,9 miliardy dolarů. Zároveň platí za strůjce fotbalového zázraku, kdy jeho klub Leicester, jenž patřil mezi outsidery soutěže, vyhrál v roce 2016 anglickou Premier League.

Helikoptéra AgustaWestland AW169. / Foto: Shutterstock

V roce 2020 pak při nehodě vrtulníku zemřel jeden z nejlepších basketbalistů všech dob, Kobe Bryant, který podle některých zdrojů rovněž mohl být řazen mezi dolarové miliardáře. Jeho vrtulník Sikorsky S-76B ztroskotal v kalifornském městě Calabasas. Kromě sportovce zemřela i jeho dcera.

Vrtulník Sikorsky S-76B / Foto: Shutterstock

Foto: PPF

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments