Pfizer je nespolehlivá firma, řekl Babiš. Počet vakcín pro Českou republiku snížila šokujícím způsobem, je to obrovská komplikace

Společnost Pfizer opět změnila harmonogram dodávek vakcíny proti koronaviru pro Českou republiku a opět je to změna k horšímu. Dodávky do země se sníží o 30 % po dobu tří týdnů. Informoval o tom premiér Andrej Babiš, který je zároveň koordinátorem pro očkování. Podle něj jde o zcela nezodpovědný přístup, který nabourává celý plán očkování.

Pfizer nám naposledy oznámil, že krátí dnešní dodávku a napraví ji v únoru. Dnes přišli se šokující informací, že dodávky chtějí krátit o 30 procent po dobu tří týdnů. Nejdříve nám bylo řečeno, že se to týká jen jednoho týdne. Je to nespolehlivá firma, která každý týden říká něco jiného. Není proto možné organizovat spolehlivě to očkování,” uvedl Andrej Babiš.

V příštím týdnu dorazí pouze 60 % sjednané objednávky vakcín a v dalších dvou týdnech by to mělo být 80 %. Následně se má stav opět narovnat a firma slibuje množství dorovnat. Oficiálním důvodem je přenastavení výrobního procesu, aby v budoucnu zvládal vyšší kapacitu výroby.

To, jak v celé Evropě Pfizer dodává vakcíny, je tedy velmi nestandardní, když budu velmi opatrný,” řekl před novináři ministr Jan Blatný. Podle něj i premiéra dostala firma členské státy do problému i s tím, jak zvládnout druhou dávku pro ty, kdo už dostali první, v termínu. Podle odborníků je možný odklad o týden, ale delší doba už by byla problematická.

Už teď je podle Andreje Babiše jisté, že se plán očkování zpozdí a pravděpodobně nebude možné naplnit termíny, které si lidé sjednali prostřednictvím registračního formuláře.

Členské země tlačí na Evropskou komisi, aby urychlila schvalovací proces dalších vakcín u Evropské lékové agentury. Ta si dává načas zejména se schválením vakcíny od společnosti AstraZeneca, s níž se původně v těchto dnech už počítalo. Podle slovenského ministra zdravotnictví se ale v jejím případě objevily určité problémy ukazující na nedostatečnou účinnost.

Foto: Shutterstock