Piráti si v EU naběhli. Jejich návrh by poškodil Českou republiku, shodují se politici včetně koaličního partnera Pirátské strany

Pirátská strana pokračuje před volbami v sérii nepromyšlených až nepochopitelných kroků. Skupina kolem Ivana Bartoše se snaží oprostit od svých kořenů a pokouší se působit státnicky. Nepřekvapí proto, že se Bartoš vydal do Evropského parlamentu, kde jednal s jeho předsedou Davidem Sassolim.

Na tom by nebylo nic špatného, ba právě naopak. Snaha o setkány s partnery se vždy cení. Výstupem z jednání však byl mimo jiné tweet pirátského europoslance Marcela Kolaji, který uvedl několik věcí. Na tom, že by se měla posílit role Evropského parlamentu, nelze shledat nic moc konfliktního, snad i proto, že jde o velmi nekonkrétní sdělení. Jenže Kolaja dodal, že Pirátská strana podporuje většinový systém hlasování v Radě EU namísto jednomyslnosti. A to například v otázkách zahraničních či daňových.

Aktuálně se všechny státy Evropské unie musí v rámci Rady EU v důležitých otázkách shodnout jednomyslně. To přitom představuje častý problém v tom, aby se toto těleso dobralo nějakého výsledku. Zájmy států jsou totiž často protichůdné a obvykle se najde jeden či více států, které nějaký významný krok odmítají udělat. Jak naposledy ukázal třeba Kypr, často tím ani nehájí své zájmy v dané otázce, ale uplatňují vyděračský potenciál, aby jim bylo vyhověno v něčem jiném. Pak následují dlouhá jednání, která mohou, ale nemusí vést k úspěšnému konci. Také proto bývá někdy Evropská unie považována za nesmírně těžkopádnou.

Návrhy většinového hlasování v Radě EU se přitom diskutují prakticky neustále. Mezi jeho největší zastánce patří tradiční velké státy Evropské unie, kterým se nelíbí, že jejich záměry často zhatí některá z menších zemí “z východu”. Ty však jednomyslnost naopak považují za svou výhodu, Českou republiku nevyjímaje. Není těžké pochopit proč. Zkrátka se s jejich zástupci musí zacházet jako s rovnými a také je třeba jim nadbíhat.

Proto je v České republice pirátský návrh považován za snahu poškodit české národní zájmy. Například premiér Andrej Babiš nazval Piráty “naivními blázny” a hovořil o ztrátě národní suverenity či o páté koloně. “Podle mě je ten návrh populisticko-naivní. Na něm se nejlépe ukazuje, že Piráti fungování Evropské unie zatím moc nerozumí a velmi často rychleji střílí než míří,” uvedl pro server Lidovky.cz Tomáš Zdechovský, který je europoslancem za KDU-ČSL.

Nesouhlasí ani ODS. “Vedlo by to jen k vyšším daním nebo třeba k tomu, že bychom už nemohli udržovat zvláštní vztahy s Izraelem. Byli bychom v EU přehlasováni,” řekl europoslanec Alexandr Vondra. “Evropa nyní řeší jiné klíčové otázky, například se potýká s problémem výkladu právního státu. Není politicky moudré v této atmosféře posilovat orgány EU,” míní Jiří Pospíšil z TOP 09.

Skutečnost, že se Piráti v tomto tématu skutečně netrefili, dokládá i postoj jejich koaličního partnera, Starostů a nezávislých. “Osobně bych dal přednost v Evropské radě v důležitých tématech jednomyslnosti – a daně nebo vnější záležitosti EU za důležité považuji. Ale je to otázka diskuse, aby jedna země nemohla vydírat všechny ostatní,” řekl Vít Rakušen ze STAN.

Pirátskou stranu zřejmě příliš nepotěší, že jediným parlamentním subjektem, který se jejich návrhu zastal, jsou komunisté. “Zcela souhlasím, že v daňových otázkách má zrušení jednomyslnosti smysl. V tuto chvíli se například odhaduje, že kvůli jednomu členovi EU – Lucembursku – a jeho daňové politice přichází ostatní členské státy až o 23 miliard eur ročně,” uvedla komunistická europoslankyně Kateřina Konečná.

Je přitom otázkou, co Piráti tímto výstřelem sledovali. Je totiž zcela jasné, že jím mohou jen ztratit. Drtivá většina české populace poměrům v Bruselu vůbec nerozumí a ve skutečnosti neví, jakým způsobem se zde přijímají rozhodnutí. Naopak bude rozumět tomu, že ostatní strany jejich návrh označují div ne za vlastizrádný. Je v tom těžké nevidět další těžký přešlap strany, která spolu se STAN aspirovala na vítězství v říjnových volbách.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
26 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments