Bezplatné testy na covid končí, oznámil Vojtěch. Nátlak na občany, opáčil Bartoš

Vláda rozhodla, že už nebude občanům hradit preventivní testy na covid-19. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že tato možnost k 1. září definitivně skončí. Lidé si tak budou muset PCR či antigenní testy hradit sami, například pokud budou chtít vyrazit do zahraničí nebo zajít do restaurace či kadeřnictví, kde zřejmě stále bude přetrvávat nutnost se testem či očkováním prokázat.

Nebude se to vztahovat na ty, kteří se nemohou očkovat, děti mladší 12 let a lidi, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů,” upřesnil Vojtěch pro server idnes.cz. Změnu už podpořila vládní Rada pro zdravotní rizika.

Podle předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše se vláda vydává špatným směrem. “To je faktický nátlak, to je špatný návrh,” prohlásil Bartoš v Poslanecké sněmovně. Dodal také, že očkování neběží tak, jak by mělo. Stále není očkována značná část lidí starších 65 let. Někteří z nich dosud nedostali ani termín. Předseda Pirátů by rád očkoval také v lékárnách.

Za preventivní testy jsou považovány ty, na které jdou lidé sami od sebe, nikoliv na doporučení lékaře. Aktuálně má každý občan České republiky nárok na 2 PCR testy a 4 antigenní testy měsíčně zdarma. Právě to by od 1. září mělo přestat platit.

Od vlády jde o překvapivý tah. Premiér Andrej Babiš totiž před prázdninami bezplatné PCR testy prodával jako skvělé řešení pro občany. Kvitovali je také odborníci, podle kterých preventivní testování zdarma pomáhá zachytávat pozitivní jedince.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments