Piráti vytáhli předvolební tahák. Pro důchodce chtějí jednorázový příspěvek i výrazné zvýšení důchodů

Letošní volby do Poslanecké sněmovny se vyznačují tím, že stranám se nedaří najít dostatečně silné předvolební téma, na kterém by mohly odehrát dostatečně silnou kampaň. Jakoby koronavirus svým dopadem přebil doslova vše a největším zájmem občanů teď bylo jednoduše “normálně žít”. To je ovšem motto, na kterém se obtížně něco staví, obzvlášť když se koronavirová krize nachází v latentní fázi a není jednoznačné, jakým směrem se vydat.

Strany to tak zkouší s dalšími tématy. Většina z nich pominula korupci jako příliš otřepané téma, protože ho především nové strany vytahovaly mnohokrát v minulosti a nikdy z toho nic moc konkrétního nebylo. Tentokrát se tohoto tématu chopila Přísaha Roberta Šlachty a ukázalo se, že by z něj přeci jenom něco ještě vyvařit šlo.

Pirátská strana se pokoušela najít konstruktivní témata, ale svým řešením bytové krize potenciální voliče spíše vyděsila. Progresivismu Pirátů pak využil Andrej Babiš, který se rozhodl jim vmést do tváře staré hříchy s podporováním migrace. A tak bylo na světě další otřepané téma, na které se dobře chytají voliči i v době, kdy z této strany nic moc zvláštního nehrozí.

A tak se stalo, že Pirátům nezbylo, než vytáhnout další klasický předvolební tahák. “Navrhneme vlastní pozměňovací návrh, který poskytne mimořádný příspěvek seniorům ve výši tisíc korun,” prohlásil pirátský poslanec Jakub Michálek v Poslanecké sněmovně. Aby toho nebylo málo, Piráti budou prosazovat zvýšení důchodů nad rámec zákonné valorizace.

Piráti se to sice snaží zaobalit do příběhu o tom, že peníze pro důchodce budou, když sebereme dotace Agrofertu, ale celý tento konstrukt je poněkud vachrlatý, obzvlášť když dotace jdou z jiného balíku než důchody, které Evropská unie z logických důvodů nedotuje.

Jednorázový příspěvek schválený ještě před volbami pochopitelně není ničím jiným než “rouškovným číslo 2”, o kterém se celý tento rok mluvilo. Je však překvapivé, že jeho návrh přichází právě od Pirátů. Navíc se neukazuje, že by právě teď důchodci nějak zvlášť trpěli bídou.

Zajímavý je také obrat Pirátské strany. Zatímco ještě před rokem rouškovné její zástupci kritizovali jako předvolební úplatek a chtěli, aby prostředky šly raději na pomoc ohroženějším skupinám, například samoživitelkám, teď nemají problém s tím samým.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments