Po vlastních rouškách se sami i vytrasujeme. Je jen otázkou, kdy Babiš oznámí, abychom se svépomocí vyléčili

Vládě se situace s koronavirovou epidemií vymkla z rukou doslova v přímém přenosu. Na konci srpna si ještě dovolila luxus vzájemných přestřelek mezi epidemiology a hygieniky, nakolik jsou vlastně roušky potřebné ve školách nebo obchodech. Uplynuly dva týdny, denní přírůstek nově nakažených poprvé překonal hranici tisíce lidí, hygienici veřejně deklarovali, že nestíhají a plošná opatření se vrací ve velkém.

Vláda promrhala náskok, který nad koronavirem měla

Tedy opatření: vláda nařídila lidem, aby nosili roušky všude, kde je to “pod střechou”. Ministerstvo zdravotnictví se ani neobtěžovalo vydat podrobné instrukce, za což se mu dostalo kritiky ze strany veřejnosti i podnikatelských svazů. Všichni už se v tom všem ztrácejí a horko těžko sledují novinky, aby jim dokázali vyhovět.

Pouhých pár dní “ostrého provozu” odhalilo, jak hrozivě neefektivně vláda využila několika měsíců oddechu, které jsme získali přísnými opatřeními (také za cenu 500miliardového dluhu) zjara. Ukazuje se, že nebyl připraven žádný plán, podle kterého bychom se mohli uprostřed druhé koronavirové vlny řídit a přitom nezmatkovat. Opět ho bude nutné tvořit za pochodu a dopouštět se tak zbytečných chyb, kterým se dalo předejít. Nebyly posíleny důležité posty, zejména pak na hygienických stanicích, které mimochodem stále trasují podle starého mustru a po tolik vzývané chytré karanténě není ani památky.

Ze švadlen hygieniky

Zoufalství vlády nejlépe deklaroval premiér Andrej Babiš, který přišel s myšlenkou takzvaného sebetrasování. “Připravuje se sebetrasování. Lidé, kteří dostanou od laboratoře zprávu, že jsou pozitivní, by aplikací na webu vyplnili formulář i kontakty a pro hygienu by to potom bylo lehčí,” uvedl před novináři premiér.

Nelze se ubránit pocitu, že se opakuje jarní improvizace, kdy vláda lidem nařídila nosit roušky a přitom jim je nedokázala obstarat, a to ani tak, že by si je v lékárnách mohli koupit. Nakonec vše zachránili celonárodní vzepětí šikovných švadlenek, které každému jednomu občanovi zajistily sadu látkových roušek. Babiš se tím pak ještě chlubil a zahraniční vlády poučoval, jak skvělé opatření vymyslel.

Teď se tedy lidé budou trasovat sami. Pochopitelně je to nesmysl, který nikde na světě nefunguje a více než co jiného jde jen o obezličku, aby si lidé mysleli, že to nějak funguje a kontakty se dohledávají, zatímco vláda dávno ví, že tenhle vlak už ujel.

Na internetu už se objevují vtípky o tom, jak premiér Čechům brzy oznámí, že nemocnice nestíhají, tak ať se vyléčí sami doma. I když, ono to zase tak vtipné není, že?

Foto: vlada.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments