Podle Babiše jsme v řešení koronaviru stále mezi nejlepšími v Evropě. Myslí si to ale už jen on sám

Premiér Andrej Babiš chce opět promluvit k národu jako to udělal na vrcholu první vlny epidemie koronaviru. Nestane se tak už ale v České televizi, kde měl tehdy poměrně oceňovaný projev, nýbrž v jeho nedělním hlášení na Facebooku, pro které se vžilo označení “Čau, lidi”, jímž premiér vždy svůj příspěvek k občanům zahajuje.

Jsme na tom dobře, věřte mi

Tentokrát se zaměří právě na věci spojené s koronavirem. Rád by docílil toho, aby se o epidemii neinformovalo tak negativně. “Požádám média, aby přestala strašit lidi! Včera s covidem nezemřel nikdo!” řekl premiér Babiš pro Blesk. Překvapivě také dodal, že Česká republika situaci stále zvládá více než dobře. “A z hlediska celkových úmrtí a počtu zemřelých na milion obyvatel patříme stále mezi nejlepší v Evropě.

Andrej Babiš tak stále omílá tu samou písničku. Jenže na rozdíl od první vlny epidemie, která proběhla na jaře, mohl přinejmenším zčásti pravdu, byť v Evropě na tom byla řada států i lépe, tentokrát už nejde o nic víc než jen předvolební popírání reality. Jistě, je možné si vytáhnout nějakou statistiku k nějakému datu a tvrdit, jak jsme na tom vlastně dobře. Bude to sice stále složitější, ale něco se vždycky najde. Obzvlášť když u statistik hodně záleží na tom, jak je interpretujete. Zejména ona úmrtí na Covid-19 jsou velmi diskutabilní, protože je státy započítávají různě.

Předvolební písnička, která se může vymstít

Babiš však zcela ignoruje děsivou dynamiku růstu nákazy. Je až s podivem, že jde o tu samou vládu, která se na jaře při jednotkách a desítkách případů obávala exponenciálního růstu epidemie jako čert kříže. Dnes už to podle mediálních výroků politiky nijak zvlášť nevzrušuje. Je přitom zcela jasné, že přibližně se čtrnáctidenním zpožděním po rychlém nárůstu nakažených přijde také odpovídající počet vážných případů, z nichž některé statisticky končí smrtí. Mluvilo se o tom, že Česká republika bude mít problém, když počet případů několik dní po sobě překročí hranici 400. Dnes jsme na čtyřnásobku a podle všeho ještě zdaleka ne na vrcholu.

Místo toho, aby Babiš konečně přiznal, že tohle se tedy opravdu zvládnout nepodařilo, nebo alespoň, že je situace opravdu vážná, raději bude minimálně do voleb omílat, jak jsme na tom dobře. A vinu přihraje médiím, která podle něj neinformují tak, jak by si přál.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments