Petr Mlsna do čela antimonopolního úřadu je špatnou volbou. Má těsné vazby na Zemanovo okolí

Prezident Miloš Zeman významně vstoupil do hry, ve které se hraje o velmi vlivný post šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterému se v běžné mluvě říká antimonopolní úřad. Jeho dlouholetý šéf Petr Rafaj už nedokáže ustát sérii kauz, jež na něj v poslední době praskly a de facto potvrdily delší dobu trvající podezření, že tento člověk jde na ruku lidem, o kterých má nezávisle rozhodovat. Jeho odvolání u prezidenta, jenž jako jediný o tom může rozhodnout, iniciovali premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček.

Mocný úředník Mlsna

Zeman, nebo spíše jeho okolí, však ucítili šanci urvat něco pro sebe. Přesně podle mustru, který v minulosti předvedli už mnohokrát. Prezident měl Rafaje na soukromé schůzce vyzvat k tomu, aby sám rezignoval. Ostatně, pro něj nejde o významnou ztrátu – druhý šestiletý mandát mu končí už v příštím roce. Naopak Zeman tímto dostává šanci dostat do čela antimonopolního úřadu svého člověka na dlouhou dobu dopředu. Babišovi s Hamáčkem dost možná řekl, že se o Rafaje postará, ale že chce mít (hlavní) slovo ve výběru jeho nástupce.

Tím se má podle informací Lidových novin stát dosavadní náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, který ve státním aparátu plnil už řadu funkcí a jednu dobu byl dokonce ministrem bez portfeje Nečasovy vlády za obskurní stranu LIDEM, za níž coby pohrobkem Věcí Veřejných stáli pražští kmotři.

Mlsnovy ambice vrcholily někdy kolem roku 2013, kdy se pokoušel stát se zástupcem České republiky u Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku. Na tento post ho doporučila právě Nečasova vláda, ale u Soudního dvora narazil. Nestává se to často, ale jeho nominace byla odmítnuta. Tehdejší předseda ČSSD v návaznosti na to označil Mlsnu za směšnou figurku, která by měla okamžitě odejít z vlády.

Podezřelé vazby

Vláda však vlivem Nečasova skandálu padla sama. Mlsnovu kariéru to ale nijak zvlášť nepoznamenalo. Díky spojenectví se Zemanem a jeho okolím získal post náměstka ministryně spravedlnosti Marie Benešové v úřednické Rusnokově vládě. V následné vládě sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců pak zastával nejprve post náměstka ministra školství a následně ministra vnitra. Tam zůstal až dodnes, ale mezitím ještě vykonával funkci místopředsedy Komise rozhodčích FAČR. Podle jejího tehdejšího předsedy Michala Listkiewicze byl Mlsna do této funkce doporučen trestně stíhaným fotbalovým bossem Miroslavem Peltou.

Petr Mlsna je navíc spojen i s kontroverzními rozhodnutími na samotném ÚOHS, jak prozradil konzultant Tomáš Pfeffer. “V roce 2017 Mlsna zadával ve své sekci na ministerstvu vnitra velkou veřejnou zakázku. Šlo o projekt e-Sbírky a e-Legislativy. Zadávací dokumentace byla i na poměry tuzemského IT hodně nejasná a lajnovala soutěžní hřiště dost divoce. Napadli jsme ji námitkami a záhy skončila v Brně na ÚOHS. Ten ale vydal formální alibistické rozhodnutí, kterým zakázku podržel,” uvedl Pfeffer na svém Facebooku. Později se měl dozvědět, že úřad původně prošetřil věc tak, že dojde ke zrušení soutěže. Jenže následně se Mlsna objednal na schůzku k Rafajovi a bylo rozhodnuto opačně. “Jenom říkám nahlas, že pro mě je Petr Mlsna člověk, který se uměl s Rafajem dohodnout a neváhal využít jeho ovlivnitelnosti.

Petr Mlsna je člověk, který má až příliš mnoho podezřelých vazeb. Už jen skutečnost, že ho do funkce navrhuje Hrad, musí v dnešní době budit pozornost. Byl to ostatně premiér Andrej Babiš, který Zemanovo okolí obvinil z toho, že “dělá kšefty na prezidentovu hlavu”. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potřebuje po katastrofálním Rafajově vedení člověka silného a čistého. Bohužel však není příliš pravděpodobné, že ho současná politická konstelace dokáže vygenerovat.

Foto: Ministerstvo školství

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *