Poslední hráz před lockdownem. Prymula zavedl roušky i venku s několika výjimkami

Ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci představil nové opatření v boji proti koronavirové epidemii. Roušky bude nutné nosit v autě při jízdě s dalšími lidmi, kteří nejsou rodinnými příslušníky.

Roušky budou od středy povinné také venku. Týká se to však pouze takzvaného zastavěného území. Roušky tak nebude nutné nosit například v přírodě. Nařízení neplatí také tehdy, pokud se dodrží vzdálenost dvou metrů od ostatních, pro členy jedné rodiny a sportovce. Je otázkou, jak se toto opatření s výjimkami bude policii vymáhat. Například rozestupy se mohou rychle měnit.

Nová opatření jsou poměrně překvapivá, protože vláda dosud deklarovala, že o případném zpřísnění bude jednat až tento týden ve středu, kdy zhodnotí vývoj epidemie. Opět tak dochází k poněkud překotnému zavádění nových nařízení a nejasné komunikaci. Za to je vláda dlouhodobě kritizována.

Je tady vysoká pozitivita testů. Chceme zabezpečit, aby ta křivka oploštěna byla. Jsou to opatření, která jsou doplňková, nikoliv taková, která by ovlivňovala chod ekonomiky,” uvedl Roman Prymula v České televizi. Dodal, že aktuální reprodukční číslo je 1,4, což není příliš pozitivní.

Nošení roušek venku je pravděpodobně posledním krokem, který má zabránit šíření koronaviru, než přijde na řadu nejtěžší kalibr. Tím je takzvaný lockdown, tedy uzavření velké části ekonomiky a plošná karanténa. O něm by se tento týden ještě jednat nemělo. Ale vzhledem ke způsobu, jakým vláda komunikačně postupuje, nelze vyloučit, že k uzavření dojde nakonec dojde už tento týden. Ministr vnitra Jan Hamáček s lockdownem souhlasí.

Foto: vlada.cz

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments