Potraviny, které ničí ledviny. A jak jim naopak pomoci

Zvyky ve stravování se za poslední roky extrémně změnily. To je zkrátka fakt. Už jen třetina Čechů si pro sebe každý den uvaří alespoň jedno jídlo. Naopak roste obliba rychlých jídel a snacků.

Navíc chybí pohyb, který by tyto stravovací prohřešky alespoň do nějaké míry vyvážil. Pro zdraví to má dlouhodobě extrémně negativní dopady. Lékaři hlásí narůstající počty případů s cukrovkou a vysokým krevním tlakem.

Přitom vše, co škodí srdci a cévám, se dříve či později projeví také v ledvinách. Ty jsou po mozku nejlépe prokrveným orgánem. V malých cévách, které se ukrývají v ledvinách, mají i ty nejmenší usazeniny velké dopady. Omezují totiž schopnost ledvin správně filtrovat.

Podle některých studií má každý desátý člověk sníženou funkci ledvin. Většina z toho o tom ani neví. To ale nic nemění na tom, že jejich ledviny nedokáží dostatečným způsobem odfiltrovat škodlivé látky z krve a odvést je prostřednictvím moči pryč z těla.

Ledviny nevarují bolestí

Lidé, kterých se omezená funkce ledvin týká, o tom obvykle ani nic netuší. Platí totiž, že ledviny trpí potichu – například ve srovnání s játry prakticky nebolí, a to ani tehdy, kdy už jejich funkce významně hapruje. Jedinou výjimkou jsou ledvinové kameny. Ty opravdu citelně bolí.

Poruchy ledvinové funkce ale vedou k obecným symptomům teprve tehdy, kdy už je problém poměrně velký a kdy už může v úvahu připadat dokonce nasazení dialýzy. Podle jedné studie má chronická ledvinná nedostatečnost v posledních letech největší nárůst případů ze všech nemocí.

Souvislost mezi funkcí ledvin a stravou

Životní styl západní společnosti, který je postaven na potravinách obsahujících příliš mnoho kalorií v kombinaci s nedostatkem pohybové aktivity škodí prostřednictvím vysokého krevního tlaku a diabetu ledvinám.

Sůl, fosfáty a bílkoviny mohou ledviny poškodit

Příliš mnoho soli nadměrně zatěžuje ledviny. Ty v takovém případě nejsou schopny odstraňovat chlorid sodný z krve úplně. Právě tímto procesem dochází ke zvýšení krevního tlaku. Odborníci na zdravou výživu proto doporučují maximálně šest gramů soli za den.

Sůl obsahují především polotovary a hotové produkty, protože jim zvyšuje trvanlivost. Například dvě nožičky párků obsahují už dva gramy soli. Mnoho skryté soli najdeme také v chlebovém pečivu. Pokud si k párkům dáte 250 gramů chleba, máte v sobě další čtyři gramy soli a jste už na doporučené denní dávce.

Fosfáty jsou minerálními látkami, které jsou přínosné pro stavbu kostí. Ale tělo jich nepotřebuje příliš mnoho, protože pak je musí ledviny složitě dostávat pryč. Pokud je příjem fosfátů příliš vysoký, přetíží filtrační orgány a může dojít k zanesení cév.

Fosfáty obsahují různé druhy ovoce a zeleniny. V nich se ho ale nemusíme příliš obávat. Není zde v tak vysoké míře a navíc se tu vyskytuje ve vázané podobě, kterou tělo nezpracovává. Problematičtější jsou fosfáty, které se přidávají do různých potravin. Pod čísly 338 až 341, 343, 459 až 325 fungují jako stabilizátor a zahušťovač, a to například v colových nápojích, uzeninách nebo sýru.

Bílkoviny představují jednu ze základních živin. Z velké části tvoří například svaly. Jak už ale víme, všeho moc škodí. Kdo dlouhodobě překračuje dávku 0,8 gramu bílkovin na kilogram váhy, zatěžuje své ledviny. Pokud tak vážíme například 70 kilogramů, neměli bychom sníst více než 56 gramů bílkovin denně.

Jak ledvinám pomoci

Z výše uvedeného vyplývá, že bychom měli mít pod kontrolou příjem soli, fosfátů a bílkovin. Odborníci také obecně doporučují snížit konzumaci masa, která je v dnešní době až příliš vysoká. Maso by se mělo v ideálním případě jíst pouze jednou týdně, což dodržuje málokdo.

Důležité je vařit vlastní jídla, protože pak víte, co v nich skutečně je. Naopak pokud možno rezignujte na fast food nebo hotové produkty.

Důležitým aspektem je také dostatek tekutin. Ale ani tady se to nesmí přehánět. Pokud vypijete litr a půl až dva litry denně, je to zcela dostačující. Více už ledvinám nic moc nepřinese, tedy za předpokladu, že netrpíte ledvinovými kameny. Pít byste měli převážně vodu.

Pokud jsou ale ledviny zdravé, nemusíte se vzdávat ani kávy či alkoholu. Podle obecných doporučení jsou v pořádku až tři šálky kávy a sklenka alkoholu denně. To ledviny bez problémů odfiltrují.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *