Poznejte nemocná střeva včas. 5 nečekaných příznaků, které vám řeknou, že je zle

Střeva patří k nejdůležitějším orgánům v těle, ačkoliv jim mnohdy nepřikládáme takovou roli a máme tendenci je podceňovat. Ve skutečnosti bychom se bez nich neobešli, protože bychom z těla nedokázali dostat nepotřebné látky. Proto platí, že o zdraví střev je třeba pečovat. Pokud totiž nefungují správně, odpad může začít tělo zamořovat a poškozovat jeho funkce. To se může zpočátku dít nenápadně, ale o co dříve příznaky rozpoznáte, o to lépe si můžete s problémem poradit.

Kolísavá váha

Pakliže vás trápí tělesná hmotnost, ačkoliv se snažíte s ní bojovat, může to znamenat i to, že vaše střeva nefungují správně a ať budete cvičit sebevíc nebo se omezovat ve stravování, zřejmě vám to nepomůže. Tělo není schopno absorbovat živiny a v důsledku jejich nedostatku nedokáže regulovat hladinu cukru a tuku v krvi.

Nekvalitní spánek

Bez spánku se neobejdeme. Bohužel ale přibývá lidí, kteří s ním mají problémy. To může mít řadu příčin a jedna z nich vězí právě ve střevech. Pro kvalitní spánek je vyžadován hormon serotonin, jehož regulaci a ukládání ovlivňují právě střeva. Pokud nefungují správně, můžete se potýkat s různými formami spánkových poruch. Často pak dochází i k nevhodné léčbě, protože spojitost se střevem nemusí být správně diagnostikována.

Ztráta vlasů

Vlasy padají každému, ale jakmile to přeroste určitou mez, je třeba začít to řešit. Tímto symptomem se projevují různé choroby, ale třeba také stres. Ukazuje se však, že i střeva do toho mají co mluvit. Pokud nepracují správně, ve výsledku jsou vlasy slabé, bez lesku a padavé. Ve střevech se totiž vytváří vitamin B7, který mimo jiné brání padání vlasů.

Foto: Shutterstock

Problémy po konzumaci některých potravin

Trávicí systém je velmi komplexní a kromě jiného zodpovídá za rozložení potravin a odstranění toxinů z těla. Pokud ale střeva nefungují správně, nemůže ideálně probíhat ani tento proces. Ve výsledku se pak může vytvořit nepříjemná reakce na některé potraviny, jež může přerůst v intoleranci až alergii. Projevovat se může průjmem, křečemi v břiše nebo plynatostí.

Neustálý hlad

Nezdravá střeva se ale mohou projevit i opačně, a to tím, že budete mít neustálou chuť na některá jídla. Jak už jsme si uvedli výše, procesy ve střevech přispívají k regulaci tuků a cukrů v krvi. Pokud ale nefungují tak, jak mají, může to zvýšit chuť na nezdravé potraviny, které jsou právě na cukry a tuky bohaté. To je pak začarovaný kruh, protože taková strava nejenže dále střeva poškozuje, ale negativně ovlivňuje i další orgány.

Foto: Shutterstock, zdroj: Brightside.me, Medical News Today

Nenechte si ujít
Tlaky na zvýšení bezpečnosti dopravy na evropských silnicích velmi rychle sílí. Už nějakou dobu se připravují podrobné plány na to, jak docílit do roku 2050 naprosté absence fatálních nehod. Již v roce 2030 by se jejich počet oproti současnému stavu měl snížit na polovinu. Je tedy jasné, že změny budou muset být překotné a že se řidičů velmi výrazně dotknou. Samá omezení Na jedné straně se chystají regulace pro některé skupiny řidičů, jako jsou důchodci nebo mládež, na straně druhé potom velmi citelná opatření, která se dotknou všech. Řeší se to na úrovni celé Evropské unie, tudíž to bude platit ve všech členských státech včetně České republiky. A na jeden velký zlozvyk českých řidičů si úředníci opravdu výrazně posvítí. Nejde o nic jiného než překračování povolené rychlosti. Když vyjedete do zahraničí, zjistíte, že tam se povolených rychlostí řidiči drží mnohem více než v tuzemsku. Je to dáno mírou kontrol, ale také sankcemi, jež jsou v Česku stále velmi mírné. Problematická je především rychlá jízda v obci. Ovšem opravdu nepříjemné to začne být až ve chvíli, kdy rychlost překročíte o 40 km/h a jedete ve městě třeba devadesátkou. To se třeba na okreskách může jednoduše stát, když nedáte včas nohu z plynu. V takovémto případě můžete přijít o řidičský průkaz, i když se to často řeší jinak. Evropská unie chce ale ještě podstatně více přitvrdit. Řidičský průkaz má být odebrán už při překročení povolené rychlosti o 30 km/h. Jde sice o snížení o pouhých deset kilometrů v hodině, ovšem výsledný efekt může být opravdu nepříjemný. Ještě vám to opepří Navíc bude zavedena i další změna. Když dnes překročíte rychlost nebo uděláte podobný přestupek v jiné zemi Evropské unie, zřejmě vás to přijde draho, ale neztratíte možnost řídit ve své domovské zemi. Na tu se odebrání řidičského oprávnění nevztahuje. Brzy to však má být jinak. Záznam o odebrání řidičského oprávnění bude v kterékoliv zemi zanesen do společného evropského systému a výsledkem bude zákaz řízení po celé Evropské unii. Čtěte také: Řízení večer a v noci bude v Česku omezeno. Spousta lidí nebude smět po setmění vyjet na silnici V této souvislosti je třeba se připravit na to, že v řadě zemí budou silniční pravidla ještě přísnější, než jaký je základ chystaný Evropskou unií. Vždyť v mnoha městech se brzy bude smět jezdit maximálně 30 km/h. Pokud byste tam jeli omylem šedesátkou, přijdete o řidičský průkaz a bude se to vztahovat i na Českou republiku. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Placení daní je nutnou, avšak velmi neoblíbenou součástí života. Málokdo to chápe v širším celku, že hrazením těchto poplatků přispívá na provoz státu, případně si hradí důchodové a zdravotní pojištění. Ať už jsou daně jakkoliv vysoké, vždy vám bude připadat, že byste měli platit méně. Jak optimalizovat daně v roce 2024 Dá se na to ale podívat také z druhé strany. A sice, že vysoké daně jsou vlastně příjemnou starostí. Nutnost je platit totiž znamená mimo jiné to, že vyděláváte poměrně slušné peníze. Ale takto to asi nikdo nechápe. Pravdou ale je, že lidé se stejnými výdělky mohou platit velmi rozdílné sumy. Záleží totiž hodně na tom, jak dobře své daňové přiznání optimalizujete a zda využijete veškerých možností, jak si zátěž snížit. K tomu jsou nejlepší slevy na dani, které v některých případech můžete letos, tedy za rok 2023, uplatnit naposledy. Jde například o školkovné ve výši 17 300 Kč za každé dítě, ale třeba i slevu na manželku ve výši 24 840 Kč. Dále to jsou třeba sleva na studenta nebo na první, druhé, třetí a další dítě. Jaké slevy na dani lze za rok 2023 uplatnit TitulMaximální sleva na daniSleva na poplatníka30 840 KčSleva na první dítě15 204 KčSleva na druhé dítě22 320 KčSleva na třetí a další dítě27 840 KčSleva na invaliditu 1. a 2. stupně2 520 KčSleva na invaliditu 3. stupně5 040 KčSleva na držitele průkazu ZTP/P16 140 KčSleva na manželku/manžela24 840 KčSleva na manžele ZTP/P49 680 KčSleva za umístění dítěte – školkovné17 300 KčSleva na studenta denního studia4 020 Kč Jak dále ušetřit? Slevy na dani se odečtou přímo z daňové povinnosti a jsou tedy nejefektivnějším způsobem, jak ušetřit. Ovšem máme tu i další možnosti, kterou představují nezdanitelné části základu daně. V součtu jde o sumu, kterou nebudete muset zdaňovat. TitulMaximálně můžete uplatnitÚroky z hypotečního úvěru300 000 KčPenzijní připojištění24 000 KčSoukromé životní pojištění24 000 KčDary30 % ze základu daněOdborové příspěvky1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 KčPlatby za zkoušky10 000 Kč, pro ZTP 13 000 nebo 15 000 KčOdběr krve3 000 KčDarování kmenových buněk20 000 Kč Čtěte také: Kdo má v Česku bankovní účet, může okamžitě přijít o 19 400 Kč. Dejte si pozor, jinak budou peníze rychle pryč Dokdy přidat daňové přiznání Jak vidno, možnosti tu stále jsou a byla by škoda jich nevyužít. Pokud jde o termíny, potom na daňové přiznání máte čas až do 2. dubna 2024. Jednoduše si lze ale termín prodloužit tím, že přiznání podáte elektronickou formou. Potom musíte splnit termín 2. května 2024. Obecně se počítá ještě se lhůtou pěti dnů, v rámci které vám nebude vyměřeno penále. Potom už ale úřady postupují tvrdě. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

6 Replies to “Poznejte nemocná střeva včas. 5 nečekaných příznaků, které vám řeknou, že je zle

 1. A to je po slovensky?
  To ako či poznáme ta chorá čreva?
  Tož to já jedno poznám!
  Teraz neviem ako sa volá, niečo ako Krívačiek.

  1. Blbej google překladač, párkrát přehodíte šipky z češtiny na slovenštinu a rázem zjistíte, že to funguje jako schody v Bradavicích.
   Jen tak ze srandy a v rámci trollingu, jsem do google překladače napsal jedno jméno.
   Myslel jsem, že budu trolit místního Krívačieka, ale mezitím jsem reverzním inženýrstvím zjistil, že google překladač funguje i jako překldač do staročeštiny.
   Jinak si nedovedu vysvětlit, že se z českého Kulhánka stane slovenský Krívačiek, který ale ve zpětném překladu vyjde jako Kulhavek?
   Slovo kulhavek ale už google nedokáže přeložit do žádného jiného jazyka a v češtině ani slovenštině to nedává smysl!
   Odhalí někdo tajemství Kulhánka-Krívačieka-Kulhavek?
   😀 😀

 2. Střeva a imunitu nám nejvíce poškozují neustálé negativní zprávy v médiích, neboť dlouhodobý stres je nejhorší na imunitní systém,například že budou politici nutit lidi k povinnému očkování proti Covidu,tedy momentálně proti Omicronu,na který stejně očkování nefunguje, nefungují na něj monomuklearni protilátky, což je úplně stejné jako očkování, takže Omicron napadne stejně očkované, neočkocané i ty co covid prodělali,takže celé očkování je úplně naprd,o našem zdraví bohužel rozhodují politici kterým je naše zdraví úplně ukradené, měli by zveřejnit kolík na byznysu ohledně covidu vydělali, jsou placeni z našich daní..

  1. Covid napadne očkované stejně jako neočkované. To je pravda, ale ti neočkovaní mají velkou naději, že umřou. Jste všichni vy neočkovaní připraveni na případnou a dost pravděpodobnou smrt?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *