Poznejte nemocná střeva včas. 5 nečekaných příznaků, které vám řeknou, že je zle

Střeva patří k nejdůležitějším orgánům v těle, ačkoliv jim mnohdy nepřikládáme takovou roli a máme tendenci je podceňovat. Ve skutečnosti bychom se bez nich neobešli, protože bychom z těla nedokázali dostat nepotřebné látky. Proto platí, že o zdraví střev je třeba pečovat. Pokud totiž nefungují správně, odpad může začít tělo zamořovat a poškozovat jeho funkce. To se může zpočátku dít nenápadně, ale o co dříve příznaky rozpoznáte, o to lépe si můžete s problémem poradit.

Kolísavá váha

Pakliže vás trápí tělesná hmotnost, ačkoliv se snažíte s ní bojovat, může to znamenat i to, že vaše střeva nefungují správně a ať budete cvičit sebevíc nebo se omezovat ve stravování, zřejmě vám to nepomůže. Tělo není schopno absorbovat živiny a v důsledku jejich nedostatku nedokáže regulovat hladinu cukru a tuku v krvi.

Nekvalitní spánek

Bez spánku se neobejdeme. Bohužel ale přibývá lidí, kteří s ním mají problémy. To může mít řadu příčin a jedna z nich vězí právě ve střevech. Pro kvalitní spánek je vyžadován hormon serotonin, jehož regulaci a ukládání ovlivňují právě střeva. Pokud nefungují správně, můžete se potýkat s různými formami spánkových poruch. Často pak dochází i k nevhodné léčbě, protože spojitost se střevem nemusí být správně diagnostikována.

Ztráta vlasů

Vlasy padají každému, ale jakmile to přeroste určitou mez, je třeba začít to řešit. Tímto symptomem se projevují různé choroby, ale třeba také stres. Ukazuje se však, že i střeva do toho mají co mluvit. Pokud nepracují správně, ve výsledku jsou vlasy slabé, bez lesku a padavé. Ve střevech se totiž vytváří vitamin B7, který mimo jiné brání padání vlasů.

Foto: Shutterstock

Problémy po konzumaci některých potravin

Trávicí systém je velmi komplexní a kromě jiného zodpovídá za rozložení potravin a odstranění toxinů z těla. Pokud ale střeva nefungují správně, nemůže ideálně probíhat ani tento proces. Ve výsledku se pak může vytvořit nepříjemná reakce na některé potraviny, jež může přerůst v intoleranci až alergii. Projevovat se může průjmem, křečemi v břiše nebo plynatostí.

Neustálý hlad

Nezdravá střeva se ale mohou projevit i opačně, a to tím, že budete mít neustálou chuť na některá jídla. Jak už jsme si uvedli výše, procesy ve střevech přispívají k regulaci tuků a cukrů v krvi. Pokud ale nefungují tak, jak mají, může to zvýšit chuť na nezdravé potraviny, které jsou právě na cukry a tuky bohaté. To je pak začarovaný kruh, protože taková strava nejenže dále střeva poškozuje, ale negativně ovlivňuje i další orgány.

Foto: Shutterstock, zdroj: Brightside.me, Medical News Today

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments