Málo známé účinky, které vyvolává pití kávy. O efektu rozhoduje množství, které si za den dopřejete

Málokterý nápoj si prožil to, co káva. Není tomu ještě tak dávno, co před ní mnozí experti varovali a upozorňovali na její údajně škodlivé účinky. Takřka zničehonic se ale situace obrátila a naopak se lidem doporučuje pití kávy jako zdraví prospěšné. Pravda je podle všeho někde uprostřed a jak se ukazuje, ze všeho nejvíce o účincích rozhoduje množství kávy, které vypijete.

Pití kávy se pojí s lepším stavem paměti, s nižším obsahem cukru v krvi, zdravými játry, či prevencí proti demenci. Ale nebylo tomu tak vždy. V průběhu 17. století se přitom pití kávy trestalo smrtí. Tehdy totiž lidé věřili, že tento mok s povzbuzujícími účinky má vliv na změnu mysli. Teď už naštěstí můžeme pít tolik kávy, kolik chceme. Dokonce je prokázáno, že rozmanitost sloučenin, které obsahuje, prospívá našemu zdraví. Kofein, který obsahuje, povzbuzuje organismus, stejně jako činnost mozku, srdce, cév, ledvin i svalů. 

Prodlužuje život

V průběhu let si vědci všimli, že pravidelné konzumenty kávy méně trápili nemoci jako mrtvice, úrazy, nemoci dýchacích cest, infekce či cukrovka. Studie provedená na 400 tisících Američanech ukázala, že u lidí, kteří pijí kávu každý den, je méně pravděpodobné, že zemřou z jakékoli příčiny, a to ve srovnání s těmi, kteří kávu nepijí.

Prospívá buňkám

Skupina vědců z Německa zjistila, že kofein má pozitivní vliv na buňky v našich cévách. Zlepšuje jejich fungování a zvyšuje výkonnost, a tím chrání srdce před kardiovaskulárními onemocněními.  Výzkumníci jsou přesvědčeni, že optimální množství kávy, které je zdraví prospěšné, jsou 4 šálky denně.

Optimální množství kávy jsou 4 šálky denně, uvedli vědci. Více než 6 už škodí. / Foto: Shutterstock

Klíčové je množství

Jako se vším v životě, nic není třeba přehánět. Platí to i o pití kávy. Pokud pijete více než 6 šálků denně, mohou vás brzy potrápit kardiovaskulární onemocnění. Při vysokém příjmu kofeinu se riziko zvyšuje až o 22 procent.

Nezdravou kávu si děláme sami

Mnoho milovníků kávy si nápoj dochucuje cukrem a smetanou, které dodávají tělu nepotřebné tuky a kalorie. Kromě toho, že se ručička na váze může posunout směrem nahoru, může to mít také vedlejší účinky na zdraví. Ukázat se pak může vyšší cholesterol či vyšší hladina cukru v krvi.

Foto: Shutterstock, zdroj: Brightside.me

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments