Lidé to s pitím vody přehánějí a škodí svému tělu. Lékař jasně řekl, kolik by lidé měli vypít za den

Je až s podivem, jak se mezi lidmi uchytilo pravidlo o pitném režimu, který počítá s příjmem alespoň 2,5 litru vody. Od některých odborníků toto doporučení přitom stále uslyšíte, ačkoliv už je skutečnými autoritami dávno vyvráceno. Lidské tělo jednoznačně potřebuje hydratovat, ovšem ve skutečnosti stačí mnohem méně, než se dlouhou dobu udávalo.

Sklenice vody ke každému jídlu

Tuto problematiku se pokusil vysvětlit lékař Michael Mosley na stanici BBC Radio 4. “Všichni dobře víme, jak moc je voda důležitá. Existuje ale mnoho matoucích zpráv, kolik bychom jí měli opravdu pít,” uvedl Mosley. “Někteří z nás jsou zvyklí pít litry a litry. Další se zase drží jen čaje, kávy a nealkoholických nápojů.

Možná jste někdy slyšeli pravidlo o tom, že je třeba vypít osm průměrných sklenic vody denně. To přibližně odpovídá onomu 2,5 litru. To je podle lékaře už příliš. “Většině z nás stačí, když si dáme sklenici vody ke každému jídlu.

Podle doporučení Evropské unie pro pití vody by muži měli vypít přibližně dva litry vody a ženy 1,6 litru vody za den.

Foto: Shutterstock

Příliš mnoho tekutin vás může ohrozit

Pravdou je, že lidské tělo je tvořeno ze 60 procent vodou. A pokud jde o mozek, tam toto číslo šplhá dokonce na 90 %. Je tedy jasné, jak důležitá je hydratace především pro čistou mysl. Vodu potřebuje také naše kůže nebo trávicí systém. Ve výsledku tak i mírná dehydratace může způsobit první problémy.

Důležitým signálem je žízeň. Když ji pocítíte, měli byste se napít. Tento signál totiž už říká, že hydratace těla je jedno až dvě procenta pod optimálním stavem. To ještě není žádná tragédie a lze to snadno vyrovnat. Dlouhodobá žízeň už ale může přinést komplikace.

Na druhé straně byste to neměli ani přehánět. Pokud neustále popíjíte vodu, můžete si vážně uškodit. Z těla totiž vyplavujete sodík, což může vyvolat takzvanou hyponatremii. To může být v extrémním případě až smrtelný stav.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments