Vědci sestavili tabulku spánku. Vyčtete z ní, jak dlouho přesně máte spát podle svého věku

Spánek je klíčovým procesem, který je nedílnou součástí našich životů. Zkrátka jsme byli tak sestrojeni, že se neobejdeme bez odpočinku, který nás znovu nabije energií potřebnou pro vykonávání nejrůznějších činností. Může se to jevit jako nedokonalost a mnozí to tak v dnešní uspěchané době skutečně vidí. Platí však, že potřebu spánku jen tak neošálíme. Tělo si o svou dávku dříve či později řekne. A pokud mu ji nedáte, můžete si zadělat na velké problémy. Každý, kdo to někdy zažil, vám potvrdí, že spánkové poruchy nejsou vůbec příjemné, jakkoliv jsme zvyklí je podceňovat.

Spánek nelze ošidit

Každopádně platí, že pokud se člověk dobře nevyspí, má to vliv na veškeré jeho další aktivity. Nemůže se soustředit, jeho smysly nejsou dostatečně ostré a náladu má pod psa. Nedostatek spánku tak přímo ovlivňuje kvalitu vašeho života. A pokud zajdeme do extrému, nevyspalý člověk může způsobit i velké neštěstí. To pochopitelně nikdo nechce, a tak bychom měli spánku věnovat potřebnou pozornost a neodsouvat ho neustále na později.

Ačkoliv je každý člověk jiný, potřeba spánku se mezi jednotlivými lidmi neliší zase tolik, jak by se mohlo zdát. Pokud se někdo chvástá tím, že mu stačí spát tři až čtyři hodiny denně, je třeba zbystřit. Buď nemluví pravdu nebo si pomáhá nejrůznějšími prostředky, které si ale časem vyberou svou daň, případně má nějaký zdravotní problém. Rozhodně by to ale nemělo být bráno jako standard. Naše tělesné schránky se sice trochu liší, ať už biorytmem, mírou fyzické aktivity nebo stravováním, což se všechno projevuje na potřebě i kvalitě spánku, na druhou stranu nejsou však odchylky od průměru nijak významné. Platí přitom také, že i když je nedostatek spánku jednoznačně škodlivější, nemělo by se to s ním ani přehánět. Ani přílišné vyspávání totiž tělu neprospívá.

Foto: Shutterstock

Nejkratší dobu spí senioři

Pokud si říkáte, zda náhodou nespíte příliš krátce nebo dlouze, mohla by vám pomoci přehledná tabulka, kterou sestavili vědci z organizace Sleep Foundation, která se zabývá právě spánkem ve všech možných ohledech.

Výzkumníci rozdělili populaci do devíti věkových skupin a ke každé přidali doporučení, jak dlouho by měla spát. Vždy jde o určité rozmezí, ale jak vidno, poměrně jasně ohraničené. Zástupci organizace uvádějí, že by se do tohoto rozmezí skutečně měl člověk v dané věkové skupině vejít.

Z tabulky je jasně patrné, že největší potřebu spánku máme v nejmladším věku, přičemž s dospíváním a stárnutím se potřeba snižuje. Ani u nejstarší věkové skupiny však nevidíme, že by klesla pod sedm hodin. Například důchodci však mohou svůj spánek rozložit do více úseků, kdy například ulehnou na jednu hodinu po obědě a v noci pak spí o něco méně.

Tabulka spánku

  • Novorozenci (0 až 3 měsíce): 14 – 17 hodin
  • Kojenci (4 až 11 měsíců): 12 – 15 hodin
  • Batolata (1 až 2 roky): 11 – 14 hodin
  • Předškoláci (3 až 5 let): 10 – 13 hodin
  • Děti školního věku (6 až 13 let): 9 – 11 hodin
  • Náctiletí (14 až 17 let): 8 – 10 hodin
  • Mladší dospělí (18 až 25 let): 7 – 9 hodin
  • Dospělí (26 až 64 let): 7 – 9 hodin
  • Důchodci (65+): 7 – 8 hodin

Foto: Shutterstock, zdroj: Sleep Foundation

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

7 názorů k článku “Vědci sestavili tabulku spánku. Vyčtete z ní, jak dlouho přesně máte spát podle svého věku

  1. Dovolím si poznamenat jednu důležitou věc – délku spánku také ovlivňuje vaše zaměstnání. Děláte víc fyzicky nebo duševně? Karel Kryl kdysi zpíval – pro sladkost usnutí, děkuji za únavu… Z vlastní zkušenosti vím, že fyzická námaha zlepšuje usnutí i “hloubku” spánku. A co nejvíce narušuje spánek? Různé energetické nápoje konzumované před usnutím. Po nich nepomáhá ani počítání oveček. Poslouchejte své tělo – ono vám vždycky řekne, kdy dost…

  2. Tak já se evidentně do tabulek nevejdu, protože spím skutečně max. 4 hodiny denně a to už několik let. Podotýkám, že se tím vůbec nechvástám, hodně mi to vadí, ale nic s tím nenadělám. Návykové prášky na spaní – do toho jít nechci a nic jiného lékaři neporadí (maximálně antidepresíva, to je teď nová móda na všechno doporučovat antidepresíva). Mockrát jsem zkoušela fakt zalehnout kolem 22,00 hod., ale vždycky to dopadlo stejně – civěla jsem do stropu, převalovala se a okolo druhé ranní už začínám být nervózní, že nemůžu zabrat. Takže asi tak.

      1. Mrkva s Brukvou. A reportáž psanou na oprátce od Juldy Fufika jsem psal já po nocích a můj brácha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *