Nízkotučné, nebo plnotučné? Tento druh mléka zpomaluje stárnutí, zjistili vědci

Jde o věčnou diskuzi. Jaké mléko je to nejlepší? Máme si dopřávat poctivého plnotučného, nebo snad raději nízkotučného? A proč nezvolit zlatou střední v podobě polotučného? Samé otázky. Vědci se na něj snaží najít odpověď z různých úhlů pohledu. Teď například přišli se zajímavým zjištěním, že odstředěné mléko zpomaluje stárnutí DNA, jak uvádějí zjištění publikovaná v časopise Oxidative Medicine and Cellular Longevity.

Tuk v mléce způsobil stárnutí buněk

Ve studii, které se zúčastnilo téměř 6000 lidí, vědci analyzovali geny účastníků a ptali se jich na jejich stravu a na to, jaké druhy mléka pili. Věk DNA lze zjistit podle délky určitých částí chromozomů, které s věkem klesají. Vědci zjistili, že každé jedno procentní zvýšení obsahu tuku v mléce, které někdo vypil, způsobilo DNA starší přibližně o čtyři roky.

Odborníci naznačují, že ti, kdo pijí mléko s přibližně 0,3 % tuku, by mohli zůstat déle mladí než konzumenti mléka s 3,6 % tuku, což odpovídá polotučnému. Vědci studie se domnívají, že nasycený tuk v mléce stresuje buňky, poškozuje je a přispívá k likvidaci tkání v těle. Nemohli však dokázat svá zjištění a to, že odstředěné mléko může zabránit stárnutí DNA, protože se zaměřovali pouze na účinky, nikoli na příčiny.

Foto: Shutterstock

Stojí za tím nasycené tuky?

Bylo překvapivé zjistit, jak velký to je rozdíl. Chystáte-li se pít mléko s vysokým obsahem tuků, měli byste si být vědomi, že to bude mít nějaké následky,” uvedl profesor Larry Tucker, který studii vedl.

Co může být za těmito zjištěními? Například konzumenti mléka s vysokým obsahem tuků častěji konzumují nasycené tuky. Samotné mléko obsahuje asi dvě třetiny nasycených tuků, které by měli lidé zmírnit. Předpokládá se, že nasycený tuk vyvolává v těle zánět, mění střevní bakterie a zvyšuje oxidační stres na buňkách, což je poškození DNA vyvolané tukem, které může vést k nemocem.

Výzkum překvapivě zjistil také to, že lidé, kteří nepili žádné mléko, žili déle než ti, kteří konzumovali nízkotučné mléko.

Foto: Shutterstock, zdroj: Oxidative Medicine and Cellular Longevity

Nenechte si ujít
Obchodní řetězce v České republice jsou už nějakou dobu pod velkým tlakem. Zákazníkům vadí, jakým způsobem se k nim zachovaly v průběhu inflační krize, které zcela zjevně zneužily ke zvýšení svých marží. Stále větší otázkou je přitom kvalita potravin, které se právě v těchto řetězcích prodávají. Ukazuje se, že nejde o moc dobré zboží a zejména ve srovnání s produkty prodávanými v Německu hodně kulhá. Nepříjemný nákup Některé obchodní řetězce navíc přicházejí s novinkami, které zákazníci nekvitují zrovna s povděkem. Doslova o pozdvižení se postaral jinak celkem oblíbený Lidl, který v poslední době hodně experimentuje. “Asi před týdnem jsem šel u nás do Lidlu na velký nákup. Naplnil jsem nákupní vozík doslova po okraj a šinul si to ke kasám. Tam mě ale trklo, že žádná není otevřená. Odchytil jsem tedy nějakou obsluhu u regálů a žádal, aby se zprovoznila alespoň jedna kasa,” líčí svůj zážitek pan Josef Král. “Na to mi ale dotyčná odpověděla, že teď se kasy rozjíždět nebudou a ať si nákup namarkuju sám u samoobslužné pokladny.“ Jenže to je opravdu zvláštní. Samoobslužné pokladny jsou primárně určeny k odbavení zákazníků, kteří mají pár kousků nákupu a rozhodně nejsou určeny k tomu, aby na nich někdo vyskládával velký nákup. V tomto případě se to ale stalo. “Celé mi to trvalo asi čtvrt hodiny a bylo to opravdu otravné,” říká pan Josef. Bude to nový standard? Lidl na základě obdobných zpráv ze všech koutů země skutečně připustil, že testuje nový systém. A sice, že bude obsluhované kasy v méně frekventovaných časech vypínat. Poukazuje však na to, že v případě větších nákupů by měla být kasa aktivována, byť se tak reálně třeba nestalo. Čtěte také: Lidl začal s prodejem solárních panelů na balkon. Elektřinu tak může mít zadarmo úplně každý Obchodní řetězec také odmítá, že by trpěl personální nouzí, o čemž mnozí ve spojitosti s omezováním provozu na pokladnách spekulují. Lidl přitom svým zaměstnancům platí nejlépe ze všech řetězců. Přesto však má značnou fluktuaci, jelikož práce je skutečně náročná. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Situace je skutečně vážná. Snahy nejrůznějších organizovaných skupin dostat se do vašeho bankovního účtu totiž sílí. Neváhají investovat značné množství prostředků a úsilí k tomu, aby váš účet skutečně vybílili. A jak se ukazuje, úspěšní jsou nejen u důchodců, ale i zkušenějších uživatelů, kteří ale sofistikovanost celého podvodu jednoduše nemají šanci prohlédnout. Hrozí vám ztráta peněz Dosud se mělo za to, že rizikovým faktorem je především internetové bankovnictví, jelikož tam je možné poměrně jednoduše sestavit stejně vypadající přihlašovací stránku jako má kterákoliv banka v České republice. Zároveň se dá dobře vylákat i SMS kód pro potvrzení transakce. Naopak mobilní bankovnictví bylo dosud považováno za bezpečné, jelikož tam dochází k autentizaci obvykle v rámci aplikace. Jenže už i tam podvodníci cílí. Jak varovala Česká spořitelna, v obchodech s aplikacemi se objevily podvodné programy, které se vydávají za oficiální aplikaci George. Pakliže si je ale stáhnete, můžete velmi snadno odevzdat přístup k vašemu účtu podvodníkům. Aplikace totiž může získat velmi rozsáhlá oprávnění nad vaším telefonem, v důsledku čehož bude schopna dostat se úplně všude. Obrana je velmi složitá Bohužel je pravdou, že podobným praktikám se jen velmi obtížně brání. Pro mnoho lidí je obtížné rozpoznat autenticitu mobilní aplikace a domnívají se, že vše, co si mohou stáhnout, je nějakým způsobem prověřeno. Tak tomu ale být nemusí. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Obrana je v zásadě dvojí. Je třeba opravdu pečlivě zkoumat, co si do telefonuje stahujete, obzvlášť pokud jde o mobilní bankovnictví. Tam si ověřte i společnost, která aplikaci do obchodu nahrála. Následně velmi obezřetně zvažujte, jaká oprávnění aplikaci udělíte, pokud vás o to požádá. Raději buďte zprvu opatrnější, a teprve až se přesvědčíte o tom, že se přes ní skutečně můžete přihlásit ke svému účtu, tak oprávnění rozšiřte. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jak známo, státní kasa je děravá jak řešeto a je neustále nutné ji plnit dalšími a dalšími příjmy. Pochopitelně lze vymýšlet nové povinnosti pro daňové poplatníky, avšak to je mimořádně nepopulární. Mnohem lepším řešením je posvítit si na určité šedé zóny, které dosud existovaly a byly víceméně tolerovány, avšak které by mohly přinést velmi zajímavé příjmy, kdyby se do toho úřady opřely. Mějte to v pořádku A přesně to se teď děje. Už rok platí nový zákon, o kterém mnoho lidí neví, ale který by na ně mohl opravdu nemile dopadnout. Jde o to, že nejrůznější internetová tržiště a bazary musí hlásit aktivitu svých uživatelů finančním úřadům. Zejména pokud jde o příjmy z prodeje určitého zboží. Bylo poměrně obvyklé, že se tyto příjmy příliš nedanily, k čemuž pochopitelně nikdo nevyzýval ani to nikdo neschvaloval, ale prakticky se to nevymáhalo, jelikož úřady neměly jak zjistit, kdo a za kolik co prodává. Jenže teď, díky rozhodnutí Evropské unie, musí tržiště data odevzdávat přímo na příslušné finančáky. Ty tak mají o poznání jednodušší práci, jelikož si data jednoduše srovnají s tím, co jim kdo tvrdí v daňovém přiznání. Jak už bylo uvedeno, platí to již rok, avšak žádné větší akce v tomto směru neprobíhaly, což se dalo vykládat jako určitá doba hájení. Teď by se ale lidé měli připravit na to, že se to bude řešit a do daňového přiznání, které se má odevzdat do konce března 2024, by rozhodně měli uvést vše podle pravdy a pochopitelně to také zdanit, byť to může být nepříjemné. Vycházejte z toho, že finanční úřad o vašich aktivitách dobře ví a čeká, co mu pošlete. Co vás čeká Pochopitelně to příliš nemusíte řešit ve chvíli, kdy jste za rok dvakrát prodali staré oblečení po dětech nebo něco obdobného. Podobně nahodilá činnost je v pořádku. Na těchto tržištích se však pohybují i lidé, kteří zde regulérně podnikají a mají pocit, že na ně nikdo nemůže. Opak je teď pravdou. Čtěte také: Klienty VZP čeká velká změna. Pozor, ať nepřijdete o všechny peníze. Mají na vás políčeno Pakliže byste své příjmy správně nedeklarovali, počítejte s tím, že kromě toho, že vám daňový úřad vyměří doplatek, napaří vám také pokutu, abyste si takové jednání napříště dobře rozmysleli. Ta přitom může být poměrně citelná a navíc upozorníte i na to, aby se pro jistotu podíval na vaše příjmy do minulosti, kde rovněž může najít nemilá překvapení. Foto: Shutterstock 15SdíleníSdíletTweet [...]

12 Replies to “Nízkotučné, nebo plnotučné? Tento druh mléka zpomaluje stárnutí, zjistili vědci

  1. Pasterované mléko ze zadělaných podviživených krav, co dojí 20litrů denně 4 roky a pak jdou na porážku, si strčte za stydké pysky.
    Proč já sem vlastně pořád lezu?
    Jako chápu, že jste si na propagaci slepičích vajec a kravského mléka pořídili někoho, kdo je umí nejenom propagovat, ale také produkovat.
    Ale co nechápu je to, o co vám jde. Vždyť tu nemáte ani reklamy.
    To si tu jen tak pro zábavu plácáte játra?
    Tady není žádný prostor pro zisk, teda pokud vás neplatí kráva Milka.

    1. Ta kráva, co je platí, se prý jmenuje jinak. Jezdím pro mléko do statku BIO. Jednou, když kvůli covidu nesměli prodávat, jsem si koupil “plnotučné” opočenské mléko. No, hnus up ultra. Něco jako když chodíte do proslulé vinárny na přívlastkové víno a potom se napijete krabičáku. Nedovedu si představit, co by potom bylo odtučněné (prý)mléko. FUJ.

  2. Jaké mléko je nejlepší ptá se v článku pisatel. Povím Vám já. To živočišné. Od farmářů, kteří pasou. Nikoliv jen v ustájení krmí bordelem. Pro někoho není dobré žádné. Lidé trpící potížemi po laktóze a mnozí asiati také tvrdí, že konzumovat tělní tekutiny zvířat je nadmíru nechutné. Pominu konzumaci jiných nechutností pro mě z hlediska jejich stravovacích návyků. Ale zpět ke kravám. Tak užívejte mléka dokud můžete. Až ty zelené mozky nechají stáda vybít za jejich nadměrné prdění, tak už jen sojové. Neb emisní povolenky brzy na všechno. Ale ne u nás v Polsku. Zdejší vláda se zelenými mozky tuto videohru hrát nechce a nebude. Upozorňují na negativní dopad těchto kravin na milióny lidí. I proto mám pořád ultralevnou elektřinu tady. TAK. Zase mě smažou? Nebo projdu…

    1. Pane Antoníne, máte pravdu, až někomu v ,,ojrokomisi definitivně jebne”, tak jediné ,,mléko bude dojit ekologická soja”. Ani Adolf Hitler nebyl schopen provést horší zločin na lidstvu.

      1. Je to všivá sebranka. Nejhorší je, že to lidem bez zjevného odporu nasouvají. Já jsem, už něco málo prožil. Moc rád i jako dïtě jsem naslouchal starým lidem. Přímo jsem hltal jejich vyprávění o všeličem. Sledoval a analyzoval později jejich hodnoty a přístup k životu a především k nové generaci. Možná hloupý příklad, ale když někdo kdysi zahlédnul pobafávat nějakého,, koloucha”, tak se na něj i od cizího člověka snesly hromy blesky, jako i u každého špatného jednání neodpovídajícímu tomu co by se nelíbilo jeho rodičům a jemu samotnému bylo ke škodě co do osobní nebo společenské újmy. Jednoduše lidem na dětech a jejich výchově záleželo. Dnes vás děcko pošle do patřičných míst a pohrozí, že zavolá tátu co vám rozbije hubu, kterou máte držet. A i proto brzy nebudeme jíst maso, pít mléko. Zdá se to přitažené za vlasy? Není. Po devadesátkách přišel cíleně všeobecný morální úpadek ve školství i rodinách. Jednoduše ve velké míře vyrostli lidé kterým nezáleží ani na sobě, natož na druhých a nikdy, ale nikdy tu nebyla tak zmršená generace, které nesejde na budoucnosti svých vlastních potomků. A to není doměnka. Holý fakt. Rozhlédnout se a to je důkaz. Jinak by se už masivně za život těch děcek bojovalo. Ať nejedí drcené kobylky a nepijí chemky a nerostou pro zisky víte koho. Jen jako komodita nikoliv lidé. Živé bytosti. A těch pár co to chápou to nespasí. Mohou upozorňovat, ale stejně se jenom najdou ti co řeknou, ať držíte hubu, než přes ní dostanete. No, tak budou mít co chtějí.

        1. Asi, už jenom Afrika a to kdo ví na jak dlouho. Ten kontinent mě opravdu zajímá. Lidé žiji přírodně(ne všude již samozřejmě), ale ve velké míře. Nejedou v tak velkém konzumu a zůstali energeticky soběstační, páč jim, ani nic jiného nezbývá. Taková je tam prostě na mnoha místech ještě situce a blbec pouze nepochopí, že nemluvím o Hurghádě třeba, kde se létá válet do turistických komplexů.
          Také mě ten kontinent baví, jak je očerňován hlavním proudem. A to doslovně. V tom jejich slavném travel semafru je také černý a všelijak zakazovaný a ztížený co do návštěvy. To mi ukazuje paradoxně správný směr, kde by se dalo ještě zachránit pro pár let a důstojně v nějaké chatrči z hlíny dožít s výhledem na čisté nebe bez denodenního šmouhování oblohy a podivně duhových spadů třeba viditelných pak v mém sudu na zahradě. A taky mě baví, že o té,, ježaté kuličce”, tam pomalu, už v reálu nikdo nic neví a žije se normálněji i přes pouhou šestiprocentní vyhrnutost rukávu na celém kontinentu. Nebude to náhodou ta správná cesta? Nikdo je tam prostě nedonutí k autodestrukci. Ač hlavní proudy si vybrali tento flák země za semeniště různých transformersů přesouvajíc se k nám. To já bych se naopak přesunul tam. Tam se bude pít mléko ještě hodně dlouho. A tady se bude svítit svíčkami, už taky brzy.

    2. Antoníne, zahrávám si s myšlenkou, že bych vzal jako Vy kramle do Polska, případně do nějaké lokality Maďarska, kde bych se domluvil. Jsem téměř čerstvý penzista a s tím dnešním vládnoucím hnojem, který nás žene do bruselské prdele, to s Českem vypadá blbě, nebo ještě hůř.

  3. No. Jak každý ví, tak mléko zahleňuje organizmus. Ať plno nebo polotučné. Byla doba, kdy jsem se mu zdárně vyhýbal. Cca před 6ti, až 7mi lety jsem ho nepil skoro rok. Nedělalo mi dobře. Byl jsem dost nemocný chřipajznou. Asi deset dní drsné horečky k 39.Kašel(suchý),zle se mi dýchalo. Přerývavě a rychle. Ztratil jsem na dva týdny chuť a čich. Chodil jsem pak ještě ambulantně na plícní. Měl jsem zjizvené měchy. Postřehli jste, kdy se mi to do puntíku, jak píšu stalo? A takových bylo mraky. Jen jsme o sobě nevěděli. Chytrému napověz…

  4. Za Komančů jsme pili mléko ze skleněných lahví, kde navrchu byl skoro centimetr tuku u polotučného. To mléko po svaření mělo rovněž půl centimetrový škraloup. Dnes už nikdo neví, co to je

    1. To si pamatuji. Jako učeň (byl jsem střízlík, co mu byla vidět žebra) jsem si ve třeťáku kupoval odpoledne ke snídani plnotučné a ráno byl u hrdla pěkný špunt smetany. Každý den ráno jsem vypil litr. S těmi dnešními splašky s názvem MLÉKO bych asi nebyl schopen opustit byt s rychle dostupnou toaletou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *