Pozor na gigantické tsunami. Vlny v roce 1958 dosáhly výše 500 metrů, mohou se opakovat

Megatsunami – obrovská ničivá vlna, která může dosahovat výšky až několik kilometrů. Jde o velmi vzácný přírodní úkaz, který však může udeřit zcela nenadále a způsobit ve svém okolí devastující škody. V roce 1958 dosáhla megatsunami na Aljašce výšky několika set metrů. Co ji způsobilo?

Tsunami a megatsunami

Tsunami, o kterých se mluví častěji, obvykle způsobují pohyby tektonických desek a podmořská zemětřesení. Vlivem tektonické činnosti se tak vytvoří mohutná a velmi dlouhá vlna, která získává velkou energii a je hnána k pobřeží, kde může způsobit značné škody.

V případě megatsunami dochází k trochu jinému procesu. Tyto vlny častěji vznikají i na jiných vodních plochách než mořích a oceánech – například jezerech či vodních nádržích. A nejsou způsobeny zemětřesením, ale obvykle ho vyvolají sesuvy půdy (které ovšem mohly vzniknout následkem otřesů). V dávné minulosti se však zřejmě objevily i megatsunami vyvolané dopadem vesmírného tělesa.

Zatímco tsunami mají šířku několik kilometrů a vystoupají maximálně do výšky několik desítek metrů, megatsunami je spíše lokální, ale dosahuje výšky až několik set metrů a teoreticky to mohou být i kilometry.

Foto: Shutterstock

Megatsunami v historii

Nejznámějším případem výskytu megatsunami je ten z roku 1958, kdy na aljašském fjordu Lituya Bay došlo k obrovském sesuvu půdy, který vyvolal megatsunami. S jistotou víme, že vlna vystoupala do výšky nad půl kilometru a ničila všechno, co jí přišlo do cesty. Přestože si událost vyžádala lidské životy, můžeme mluvit o štěstí, že je tato část Aljašky velmi řídce osídlená, neboť v hustě obydlené oblasti by měla tato megatsunami strašlivé následky.

S megatsunami však mají z minulosti zkušenosti například i Norsko nebo Indonésie. Vědci ale nacházejí důkazy o obřích vlnách také v dávné minulosti – z dob antických, ale i prehistorických. Některé z nich mohly vyvolat sesuvy půdy způsobené zemětřesením, další výbuchy sopky a některé (možná dokonce ty největší) pády asteroidů.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Inertia

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments