Nešťastný Josef II. První žena ho nemilovala, druhá se mu hnusila

Josef II. se do historie zapsal jako první císař z habsbursko-lotrinské dynastie a také jako velký reformátor. V osobním životě však vždycky strádal. Ani jedno jeho manželství nebylo šťastné a když ve 26 letech podruhé ovdověl, rozhodl se, že se už nikdy neožení.

Velká láska k Isabele

Velkolepá a cílevědomá sňatková politika, kterou Marie Terezie praktikovala v případě manželských sňatků svých dětí, je známá. Tato habsburská královna měla šestnáct dětí, takže si mohla dovolit navazovat prostřednictvím jejich sňatků ty nejzajímavější politická spojenectví.

O to důležitější byla nevěsta pro dědice trůnu: Josefa II. Volba padla na Isabelu Parmskou, pocházející ze španělského královského rodu.

Byla krásná a velmi inteligentní a Josef se do ní okamžitě zamiloval. Měl však smůlu, neboť ona mu lásku neoplácela. Naopak – mnohem víc než sám Josef se jí zamlouvala jeho sestra Marie Kristýna. Přestože se Isabela chovala k Josefovi chladně, on ji stále velmi miloval a obdivoval. Když poté Isabela v necelých dvaceti dvou letech zemřela na neštovice, byla to pro Josefa strašlivá rána, ze které se nikdy plně nevzpamatoval.

Foto: Shutterstock

Odpor ke druhé ženě

Josef už neměl v plánu se znovu oženit, ale to Marie Terezie nehodlala dovolit. Vždyť její syn ani neměl z prvního manželství dědice!

A tak i přes Josefův tuhý odpor rozhodla, že se ožení znovu a vezme si Marii Josefu Bavorskou. Jenže Josef s ní opravdu nechtěl mít nic společného, a tak si ji sice po nátlaku vzal, ale zřejmě s ní nikdy ani nestrávil noc. Postaral se o to, aby Marie Josefa měla komnaty hodně daleko od něj a říkalo se, že před ní Josef utíká i oknem.

Marie Josefa se cítila jeho nezájmem velmi ponížená a celý dvůr jí dával najevo posměch, že si jí její manžel nevšímá. Když i ona zemřela, zdálo se, že se Josefovi a snad i všem kolem něj ulevilo. Do dalšího manželství už se nikdy donutit nenechal a zemřel bez dědice.

Foto: volné dílo / Carl von Sales Bildnis Joseph II posthum 1823, zdroje: Deník, Novinky

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments